poczekaj sekundeczkę
MENU

 

 

Inspektor Ochrony Danych Osobowych

   Kontakt: Tomasz Trzciałkowski

   e-mail kontakt@idpo.pl

   tel. 511793443     

 

 

 

 

     

 

 

 

 

 


 

100 LAT NIEPODLEGŁOŚCI APEL Z OKAZJI ŚWIĘTA NIEPODLEGŁOŚCI 11 LISTOPADA
   | modyf: Joanna Siwińska 2018-04-3, 17:34 | 961 odsłon
serwiszglossie
 

          Spotykamy się dzisiaj na apelu z okazji 100 rocznicy odzyskania niepodległości przez Polskę, uroczystości poświęconej ojczyźnie i wolności.11-ty listopada to wielka data - symbol miłości ojczyzny, walki o wolność, symbol wiary i zwycięstwa”.

Tymi słowami 9 listopada 2018 roku rozpoczął się w Szkole Podstawowej im. Jana Henryka Dąbrowskiego w Żydowie uroczysty apel poświęcony obchodom wielkiej rocznicy. Przepiękne biało – czerwone kotyliony podkreśliły niezwykłość uroczystości.                                            O godzinie 11.11 uczniowie, nauczyciele, pracownicy szkoły oraz przybyli goście odśpiewali cztery zwrotki hymnu narodowego. Symbole narodowe i pieśni patriotyczne pomagały naszemu Narodowi przetrwać trudne chwile zaborów, wojen i okupacji. W przygotowanym montażu słowno – muzycznym uczniowie klasy V przedstawili okoliczności wydarzeń, które doprowadziły do utraty niepodległości, wydarzeń z okresu zaborów, a następnie odzyskania niepodległości w dniu 11 listopada 1918 roku. Myślą przewodnią akademii było ukazanie dążeń niepodległościowych, cierpienia Polaków skazanych na tułaczkę oraz znaczących wydarzeń, które stały się dla naszej historii symbolami. Wszyscy w skupieniu wysłuchali

wierszy i pieśni patriotycznych.
                      

       Tego samego dnia na zaproszenie kierownictwa Domu Pomocy Społecznej w Szczurkowie uczniowie zaprezentowali pensjonariuszom przygotowany program artystyczny. Mieszkańcy DPS entuzjastycznie reagowali na występ, nagradzając dzieci brawami. Również uczniowie byli widzami i słuchaczami przygotowanego przez gospodarzy występu, którzy z wielkim przeżyciem recytowali wiersze, czy odczytywali przygotowane teksty. Następnie odbyło się wspólne śpiewanie pieśni patriotycznych.                  

Po występach uczniowie oraz mieszkańcy DPS spotkali się na wspólnym słodkim poczęstunku.

Wizyta w DPS była prawdziwą lekcja wychowawczą, która uczy szacunku i życzliwości do drugiego człowieka.