poczekaj sekundeczkę
MENU

 

 

Inspektor Ochrony Danych Osobowych

   Kontakt: Tomasz Trzciałkowski

   e-mail kontakt@idpo.pl

   tel. 511793443     

 

 

 

 

     

 

 

 

 

 


 

start / ARCHIWUM WYDARZE�� / 2014/2015
serwis w tej chwili ogląda 1 osób
2014/2015
   | modyf: Joanna Siwińska 2018-06-16, 14:58 | 3752 odsłon
serwiszglossie

 Podsumowanie programu Bezpieczne Życie

 

      17 czerwca 2015 roku  odbyło się uroczyste podsumowanie realizacji programu „Bezpieczne Życie” Na spotkanie zaproszono  służby mundurowe i partnerów, którzy  współpracowali przy  realizacji programu „Bezpieczne Życie”, dzięki czemu wiedza dzieci została wzbogacona o wiele nowych i ciekawych treści.

      Jak już wcześniej wspominaliśmy. Celem programu było: zapobieganie nieszczęśliwym wypadkom, na które narażone są dzieci w domu, zapoznanie dzieci ze sposobami radzenia sobie w czasie zaginięcia, uświadomienie rodzicom, jakie zagrożenia towarzyszą dzieciom w życiu codziennym (zaginięcia, nieszczęśliwe wypadki w domu), co należy robić w takich sytuacjach,  jak zapobiegać wyżej wymienionym zagrożeniom?  (działania profilaktyczne).

      Efektem realizacji programu „ Bezpieczne życie” wszystkich  spotkań, prezentacji, pogadanek, wycieczek  jest: Wyrobienie u młodych osób zaufania do przedstawicieli służb mundurowych. Znajomość sytuacji w jakim celu i do kogo należy się zwrócić o pomoc. Znajomość przez dzieci numerów alarmowych: 999 – pogotowie ratunkowe, 998 – straż pożarna, 997 – policja, 112 – numer alarmowy komórkowy. Dzieci potrafią na zgłoszony numer alarmowy udzielać informacji o zaistniałym zdarzeniu. Przyjąć postawę „żółwia” w razie ataku psa. Wiedzą, jak zachować się i postąpić z osobą nieprzytomną. Znają drogę ewakuacji w szkole oraz sygnał alarmowy, sposób zachowania się w sytuacji zagrożenia. W ramach pogadanek, odgrywanych scenkach w czasie zajęć, wiedzą, że lekarstwa podają tylko dorośli, że oparzenia trzeba schłodzić wodą, zakładać kask na głowę, ochraniacze do  jazdy  rowerem. Pamiętają, gdzie można bezpiecznie i w jakie zabawy bawić się. Wiedzą że muszą być ostrożni w kontakcie z osobą im nieznaną. Potrafią się odpowiednio zachować w razie zagubienia.

 

 

 
Dodał: Joanna Siwińska       18 czerwca 2015r.
Dni Rodziny w Szkole Podstawowej im. J.H. Dąbrowskiego w Żydowie

       „Rodzina drogowskazem życia” – pod takim hasłem zorganizowane zostały już po raz XVII Dni Rodziny w naszej szkole 14 czerwca 2015 roku. Na to czerwcowe popołudnie dzieci z oddziału przedszkolnego pod opieką pani D. Kowalik  przygotowały dla rodziców montaż słowno – muzyczny. Oprócz rodziców spotkanie to zaszczycił swoją obecnością zastępca Wójta Gminy Bartoszyce B. Miluski, kierownik GOPS p. K.  Kubiak, leśniczy E. Jodko i p. W. Oziewicz, sołtys Sołectwa Żydowom p. T. Tomaszewicz, dzielnicowy Ł. Grabczak oraz ksiądz proboszcz M. Grabas. Spotkanie przebiegało w bardzo miłej i serdecznej atmosferze. Zabawiała wszystkich grupa muzyczna „Bojbo”. Ponadto wszyscy mogli obejrzeć lekcję historii „Starożytny Rzym” przygotowaną przez Bractwo Kerin z Tczewa. Odbyły się także potyczki rodzinne, zawody sportowe dla dzieci oraz mecze piłki nożnej klas IV-VI. Wszyscy super się bawili.

 

 

 
      18 czerwca 2015r.
Wycieczka do Straży Pożarnej.

        20 maja w ramach realizacji programu „Bezpieczne Życie” dzieci z klas O-III miały przyjemność zobaczyć   z bliska jak wygląda praca strażaków. W tym celu została zorganizowana wycieczka do Komendy Powiatowej Państwowej Straży Pożarnej w Bartoszycach. Dzięki życzliwości panów Strażaków uczniowie mogli poćwiczyć wzywanie straży pożarnej, czyli korzystanie  z numerów alarmowych 112 i 998,  oglądać samochody i sprzęt pożarniczy oraz motorówkę. Wysłuchali również opowieści o trudnej, odpowiedzialnej i niebezpiecznej pracy strażaka oraz akcjach ratowniczo-gaśniczych. Niebywałą atrakcją dla dzieci była możliwość przymierzenia stroju strażaków, wejście do wozu strażackiego.      

 

 

 

 
      25 maja 2015r.
Wycieka na wysypisko śmieci w Wysiece koło Bartoszyc.

       20 maja w ramach działań związanych z edukacją ekologiczną dzieci wzięły udział w wycieczce ekologicznej na wysypisko śmieci w Wysiece. Po dotarciu na miejsce, wszyscy zostaliśmy serdecznie przywitani. Dzieci mogły poznać ścieżkę edukacyjną znajdującą się na składowisku odpadów.  Obejrzały prezentację multimedialną, wzięły udział w pogadance na temat segregowania śmieci, odwiedziły  pokój staroci, gdzie kolekcjonuje się trafiające do wysypiska zabytki techniki.  Ponadto  obejrzały miejsce, gdzie składowane są worki z opakowaniami szklanymi i plastikowymi. Jak się dowiedzieliśmy, wszystkie worki muszą być jeszcze raz sprawdzone, ponieważ ludzie źle segregują śmieci. Dzieci mogły zobaczyć także maszynę, która prasuje butelki plastikowe, stos opakowań szklanych i całą górę śmieci, które nie podlegają segregacji. Wycieczka na wysypisko była dla dzieci ciekawą lekcja na temat segregacji odpadów.

      25 maja 2015r.
Wycieczka na Przejście Graniczne w Bezledach

 

7 maja 2015r. dzieci z klas 0-III uczestniczyły w wycieczce na Przejście Graniczne w Bezledach. Dzieci zobaczyły, jak na co dzień i jakim sprzętem dysponuje Straż Graniczna. Miały również okazję obejrzeć pokaz tresury psa, który pracuje z funkcjonariuszami. Strażnicy przypomnieli dzieciom, co należy robić i jak się zachowywać w przypadku ataku przez obcego psa. Uczniowie z wielką ciekawością oglądali rekwizyty pomocne w pracy Straży Granicznej, przymierzali hełmy, kaski, kamizelki kuloodporne, patrzyli przez lornetkę, mogli zobaczyć na żywo karabiny. Na pobliskim parkingu dzieci obejrzały sprzęt – samochody terenowe, kłady które potrzebne są w codziennej pracy straży. Wszystkie dzieci skorzystały z wielką przyjemnością z możliwości posiedzenia  w pojazdach jakimi Strażnicy patrolują granice naszego kraju.

Dzieci i Panie dziękują wszystkim funkcjonariuszom Straży Granicznej w Bezledach, a zwłaszcza Panu Karolowi Matejunasowi  za wspólne zwiedzenia przejścia, przygotowane atrakcje i dostarczenie niesamowitych wrażeń.

 

 

 

 
      11 maja 2015r.
Apel z okazji Święta Uchwalenia Konstytucji 3 Maja

      W czwartek 30 kwietnia w naszej szkole odbył się uroczysty apel z okazji kolejnej już rocznicy uchwalenia Konstytucji 3 MajaDokładnie 224 lata temu Sejm Czteroletni po burzliwej debacie 3 maja 1791 r. przyjął przez aklamację ustawę rządową, która przeszła do historii jako Konstytucja 3 Maja. Była drugą na świecie i pierwszą w Europie ustawą regulującą organizację władz państwowych, prawa i obowiązki obywateli. Uroczystość przygotowana przez uczniów klasy szóstej pod kierunkiem   p. E. Hadała, w której wzięła udział cała społeczność szkoły, była doskonałą lekcją historii, przypomniała wszystkim, jak wielkie znaczenie miał i ma po dzień dzisiejszy  ów dokument, który wzbudził narodową dumę i wiarę w możliwość odzyskania przez nasz kraj niezależności politycznej.

 

 

 

 

 
      4 maja 2015r.
Teatrzyk - „Egzamin z bezpieczeństwa Tygrysa Benjamina”

 

      27 kwietnia 2015r. gościliśmy aktorów ze Studia Artystycznego Magik z Białegostoku, którzy przyjechali do nas z przedstawieniem pt. „Egzamin z bezpieczeństwa Tygrysa Benjamina”. Był to spektaklo charakterze profilaktycznym, traktujący o zasadach bezpieczeństwa w otaczającym nas świecie. Pouczające scenki miały na celu uwrażliwienie dzieci na kontakt z osobą nieznajomą, unikanie sytuacji trudnych i niebezpiecznych, a także kształtowanie u dziecka nawyku stanowczego odpowiadania „nie". Wierszowane rady krasnoludków: Rozumka i Mądrusia utrwaliły znajomość numerów alarmowych. Dzieci brały czynny udział w przedstawieniu i dobrze się bawiły.

 

 

 
      28 kwietnia 2015r.
Konkurs recytatorski -eliminacje szkolne

 

   23 kwietnia 2015 roku dziewiętnastu uczniów z kas I-III i czterech uczniów z klas IV-VI  stanęło do konkursowej rywalizacji prezentując swoje recytatorskie umiejętności. Szkolna komisja konkursowa w składzie: p. Ewa Hadała,  p. Elżbieta Grzyb, p. Joanna Siwińska  i p. Renata Rynkowska-Mężyńska oceniały poszczególne występy biorąc pod uwagę dobór repertuaru do możliwości wykonawczych i wieku uczestnika, interpretację wiersza, kulturę słowa w tym dykcję, tempo i głośność mówienia oraz ogólny wyraz artystyczny. Uczniowie byli bardzo dobrze przygotowani i pięknie wyrecytowali wybrane wiersze.
          Wszystkim uczestnikom konkursu gratulujemy! Laureaci  którzy zajęli pierwsze miejsca będą reprezentowali naszą szkołę w etapie gminnym konkursu recytatorskiego. Życzymy sukcesu!

 

 

 

 
      28 kwietnia 2015r.
Fundacja Pro Liberis et Arte ponownie w naszej szkole

       Fundacja Pro Liberis et Arte (Fundacja dla dzieci i edukacji) ponownie zawitała do szkół w gminie Bartoszyce. Założycielami fundacji są Arkadiusz Gut-profesor, podróżnik i żona Lidia Gut, którzy podkreślają iż inspiracją do założenia Fundacji była postać Elżbiety Gut, (nauczycielki, dyrektora szkoły oraz inspektora oświaty), która całe swoje życie zawodowe związała z Gminą Bartoszyce i Szkołą Podstawową w Bezledach. Załozyciel fundacji, syn pani Elżbiety, podkreślał że wraz z żoną "kierowali się przekonaniem, że edukacja i wiedza nie są dobrem wyłącznie dla wybranych i pragną aby dzieci i młodzież nabrała ciekawości, motywacji do uczenia się szczególnie języków obcych. Tym bardziej iż wiedzą, że ciężko zrealizować te marzenia w dużej odległości od wielkich miast". W roku szkolnym 2013/14 uczniowie z naszej szkoły brali udział w konkursach proponowanych przez fundację: fotograficznym "Zoom na Gminę" i literackim "Piórem przez Gminę". W tym roku uczniowie klasy piątej i szóstej przygotowują się do konkursu na audycję radiową "Pamięć i Tożsamość"- opiekun p. E. Hadała.

    17 kwietnia odbyło się spotkanie organizacyjne w naszej szkole. Pani z Uniwersytetu Warmińsko Mazurskiego (Instytut Dziennikarstwa) oraz redaktor Radia Olsztyn przeszkoliły uczennice i nauczycielki w zakresie nagrywania i obsługi przygotowanej audycji. Audycję ze spotkania wyemitowano w Radio Olsztyn 18 kwietnia. Przygotowujemy się także do wyścigu rowerowego mini Tour de France: Wojciechy-Bezledy 22 maja 2015 r.

      26 kwietnia 2015r.
Gminny Konkurs Języka Angielskiego

 

Gminny Konkurs Języka Angielskiego

25 marca 2015 r. nasi uczniowie: Wiktoria Rybak, Roksana Łazarska oraz Wojtek Sinkiewicz, przygotowywani przez p. J. Milewską, brali udział w  Gminnym Konkursie Języka Angielskiego. Konkurs odbył się w Szkole Podstawowej w Sokolicy.

            Dzieci pisały test  składający się z części słuchowej oraz pisemnej. Trwał on 45 minut. Po sprawdzeniu testów przez komisję okazało się, że nasz zespół ma taką samą ilość punktów, co uczniowie z Krawczyk. W związku z tym odbyła się dogrywka polegająca na odpowiadaniu na pytania komisji. Ostatecznie nasza drużyna zdobyła o 1 punkt mniej i uplasowała się na miejscu III. Miejsce I zajęła szkoła w Sokolicy.

            Również w kategorii indywidualnej nasza uczennica- Wiktoria Rybak zdobyła miejsce III. Uczniowie otrzymali dyplomy oraz nagrody.

            Gratulujemy i życzymy dalszych sukcesów!

 

 

 
      31 marca 2015r.
Pasowanie na czytelnika biblioteki szkolnej!

Pasowanie na czytelnika biblioteki szkolnej!

  Naszej bibliotece szkolnej 5 marca 2015 roku, przybyło nowych czytelników. Szesnastu pierwszoklasistów zdało już swój pierwszy egzamin. Po złożeniu przyrzeczenia, zostali pasowani na czytelników biblioteki szkolnej. Mają już swoje karty czytelnika i po zapoznaniu się z regulaminem biblioteki oraz układem książek na półkach mogli wypożyczyć pierwsze książki. Nowi czytelnicy obiecali, że będą korzystać z biblioteki szkolnej i troszczyć się o księgozbiór. 

 

 

 
      9 marca 2015r.
"Odnaleźć Zgubka" - spotkanie z funkcjonariuszami Straży Granicznej

 

 Istnieje niezliczona ilość powodów zaginięcia dzieci. Dziecko w zależności od wieku nie zawsze zdaje sobie sprawę z tego, że się zgubiło i że może grozić mu niebezpieczeństwo. Dzieci często są bezradne wobec zaistniałych okoliczności. Na przykład reagują często w sposób zupełnie nioczekiwany, kiedy usłyszą odgłosy akcji ratunkowej – chowają się przestraszone przed ratownikami. Ponadto u dzieci szybciej niż u dorosłego dochodzi do odwodnienia i wyziębienia organizmu. Dlatego jest niezwykle ważne, aby dorośli udzielili dziecku rad i wskazówek, co powinno zrobić, żeby utrzymać się w formie i żeby można je było łatwiej odnaleźć.

 W poznaniu sposobów radzenia sobie w chwili zagubienia ma pomóc dzieciom program „Odnaleźć Zgubka”. Jest to druga część programu „Bezpieczne Życie”, którego realizację rozpoczęliśmy w lutym od spotkania z funkcjonariuszami Straży Granicznej. Funkcjonariusze pokazując dzieciom prezentację w ciekawy sposób wyjaśnili, jak postępować w chwili zagubienia.

Podczas tego spotkanie dzieci otrzymały dyplomy, które są podsumowaniem pierwszej części programu „Bezpieczny dom - Kicia i Ruffi”.

 

 

 

 
      3 marca 2015r.
"Bezpieczne Życie" - spotkanie z pracownikami Straży Pożarnej

 

 

        18 grudnia 2014 roku w naszej szkole w ramach programu  „Bezpieczne Życie” odbyło się kolejne spotkanie dzieci tym razem ze strażakami z Powiatowej Państwowej Straży Pożarnej w Bartoszycach. Uczniowie klas I-III uczestniczyli w prelekcji przygotowanej przez strażaka p. Piotra Kowalskiego. Dzieci dowiedziały się na czym polega praca strażaka. Podczas spotkania dzieci uświadomiły sobie, że strażacy pomagają ludziom nie tylko w czasie pożarów, ale również podczas powodzi, wypadków samochodowych, sprzątają połamane przez wichury drzewa. Dowiedziały się, jak zachować się w sytuacji, gdy jesteśmy świadkiem wypadku lub pożaru oraz podczas krótkiego szkolenia, przeprowadzonego przez strażaka,  który jest również ratownikiem medycznym, nauczyły się udzielać pierwszej pomocy przedlekarskiej. Strażacy wyjaśnili co to jest „czad” i jaki ma wpływ na zdrowie człowieka. Ponadto poruszony został również temat bezpieczeństwa dzieci w czasie zbliżających się świąt tzn. omówiono zasady zachowania się na akwenach wodnych zimą oraz zagrożenia związane z używaniem fajerwerków. Strażacy przypomnieli numery pod jakie mogą dzwonić dzieci i jakie informacje przekazać, wzywając pomocy: 112, 999, 998, 997. Uczniowie wykazali się znajomością tych numerów alarmowych.  To spotkanie z pewnością na długo pozostanie w pamięci dzieci.

 

 

 

 

 

 
      6 stycznia 2015r.
Spotkanie z funkcjonariuszami policji "Zabłyśnij"

Funkcjonariusze policji (Beata Patecka oficer prasowy KPP w Bartoszycach i dzielnicowy sierż. sztab. Łukasz Grabczak) w ramach kampanii „Zabłyśnij” odwiedzili uczniów klas 0-III ze Szkoły Podstawowej w Żydowie Funkcjonariusze podczas pogadanki przekazali im wiedzę na temat bezpiecznego poruszania się po drodze podkreślając niezwykle istotną rolę odblasków. Jest to bardzo istotne zwłaszcza teraz w okresie jesienno-zimowym, gdy szybciej zapada zmrok. Właśnie o tej porze roku najczęściej dochodzi do zdarzeń drogowych z udziałem pieszych w tym również dzieci. By takich sytuacji uniknąć, już od najmłodszych lat, należy uczyć dzieci prawidłowych nawyków. Na zakończenie wizyty każde dziecko otrzymało prezent – szelki oraz opaski odblaskowe. Dzieci przyjęły je z wielką radością. Zobowiązały się także nosić je podczas spacerów oraz drogi do i ze szkoły. Uczniowie wykazali się dużą wiedzą z zakresu ruchu drogowego. Spotkanie zostało zorganizowane przez p. Joannę Siwińską i nawiązywało również do programu profilaktycznego „Bezpieczne Życie”.    

  

 

 

 

 
      16 grudnia 2014r.
Wycieczka do Kętrzyna

 

12 grudnia uczniowie klas 0-III wybrali się do Kętrzyna do kina na film w 3D „Wielka szóstka” oraz do fabryki bombek choinkowych. Fabrykę jej właściciel nazywa Konsulatem Świętego Mikołaja. Wchodząc do fabryki dzieci poczuły się, jak w gościnie u Świętego Mikołaja. Otoczyła ich fantastyczna atmosfera najpiękniejszych Świąt - Świąt Bożego Narodzenia. Wszędzie stały choinki, wisiały różnobarwne bombki, świąteczne obrazki, figurki Mikołajów. I chociaż za oknem brak śniegu, to dzieciom udzieliła się magia świąt. Podczas pobytu w  zakładzie produkującym bobki wszyscy uczestnicy przyglądali się poszczególnym etapom powstawania bombki choinkowej, od dmuchania poprzez srebrzenie i dekorowanie do gotowego do sprzedaży wyrobu. Dzieci mogły w praktyce sprawdzić swoje umiejętności i samodzielnie ozdobić dwie bombki. Z radością zrobiły piękne, kolorowe, brokatowe ozdoby na choinkę. Zajęcia te odbywały się w przecudownej, świąteczno – mikołajowej atmosferze. Dzieci powróciły z ogromem wrażeń, zmęczone z własnoręcznie wykonaną bombką, która na pewno ozdobi ich choinkę. Wycieczkę zorganizowała p. Joanna Siwińska.

 

 

 
      16 grudnia 2014r.
Wizyta Mikołaja

    W tym roku po raz kolejny Mikołaj zawitał w nasze progi (tak jak obiecał). Mikołaj rozmawiał z dziećmi i rozdawał pyszne ciasteczka, a dzieci z wielkim zapałem popisywały się swoimi umiejętnościami wokalnymi i recytatorskimi. Wizytę Mikołaja poprzedziło ubranie choinki we własnoręcznie zrobione przez dzieci ozdoby.

 
      8 grudnia 2014r.
Tajemnice zielonego lasu-spotkanie z leśniczym

  Człowiek jest częścią przyrody i stanowi jej nieodłączny element, niestety działalność człowieka prowadzi często do jej niszczenia, dlatego ważne jest wychowanie dzieci w poszanowaniu przyrody. W ramach współpracy z Nadleśnictwem Bartoszyce po raz kolejny, dzięki p. Eli Kubiszewskiej, 2 grudnia odbyło się spotkanie z leśniczym - panem Karolem Daligą. Uczniowie poprzez obejrzenie prezentacji multimedialnej pt.  „Tajemnice zielonego lasu” mieli okazję poznać zwyczaje zwierząt zamieszkujących polskie lasy, dowiedzieli się również o zagrożeniach płynących ze świata roślin  i zwierząt oraz w jaki sposób postępować aby tych zagrożeń uniknąć, a jednocześnie nie stać się wrogiem dla świata przyrody.Ciekawej lekcji towarzyszył radosny nastrój i zainteresowanie ze strony uczestników.

 

 

 
      8 grudnia 2014r.
AKCJA SK PCK- PODARUJ DZIECIOM UŚMIECH

              

AKCJA SK PCK- PODARUJ DZIECIOM UŚMIECH!
 
    W październiku miała miejsce akcja organizowana przez szkolne koło PCK wraz z opiekunem - Jolantą Milewską. zbierano maskotki, które zostaną przekazane rejonowemu zarządowi PCK w Bartoszycach i dołączone do paczek świątecznych dla dzieci z ubogich rodzin. Uczniowie naszej szkoły przynieśli mnóstwo zabawek.
 
             Wszystkim darczyńcom serdecznie dziękujemy!
           
 
 
  
 
      3 grudnia 2014r.
Program profilaktyczny "Bezpieczne Życie"

 

Dnia 28.11.2014 r., w ramach programu „Bezpieczne Życie”, po raz kolejny spotkaliśmy się funkcjonariuszem Placówki SG w Bezledach. Tym razem dzieci z klas 0-III wraz z gronem pedagogicznym poznali najważniejsze zagadnienia dotyczące formacji oraz główne zadania Straży Granicznej. Poruszone zostały tematy dotycząceochrony granicy państwowej, kontroli ruchu granicznego i szeroko pojętego wewnętrznego bezpieczeństwa. Funkcjonariusz zaprezentował sprzęt jakim na co dzień się posługuje. Każde dziecko miało możliwość zobaczenia, dotknięcia np.  lornetki, specjalnej latarki oraz założenia  kamizelki. Dzieci zostały zaproszone na wiosnę do zwiedzenia przejścia granicznego i przy tej okazji dokładniejszego poznania od strony praktycznej zadań Straży Granicznej. Spotkanie przebiegło w bardzo miłej atmosferze.

 

 
      1 grudnia 2014r.
Zabawa andrzejkowa

 


27 listopada 2014 r., Samorząd Uczniowski dla całej społeczności szkolnej przygotował dyskotekę oraz magiczną komnatę wróżb andrzejkowych. Dzięki wróżbom każdy mógł „poznać” swoją przyszłość. Chociaż wszyscy wiedzą, że magia nie istnieje, to na pewno czarodziejską chwilę odkrywającą przyszłość wszyscy potraktowali jak dobrą zabawę. Dzieciom z młodszej i starszej grupy wiekowej nie brakowało sił podczas tańców. Było głośno, było radośnie. W klasach z kolei czekał na nich słodki poczęstunek. Wszyscy super się bawili.

 

 
      1 grudnia 2014r.
Wycieczka do Bartoszyc

 

19 listopada 2014 r. dzieci z oddziału przedszkolnego i uczniowie klas 1-2 obejrzeli w BDK w Bartoszycach przedstawienie pt. "Pan Andersen".  Spektakl ten to przygotowana z myślą o najmłodszych widzach sceniczna adaptacja kilku najbardziej znanych baśniowych opowieści wielkiego pisarza, który jako główny narrator zabiera nas w niezwykłą podróż w świat wartości estetycznych. Głównym założeniem obejrzanych adaptacji było artykułowanie takich wartości, jak: PRZYJAŹŃ, TOLERANCJA, DOBRO I PRAWDA oraz uwrażliwienie młodego widza na piękno mowy ojczystej. Dzieci na pewno zapamiętają przesłanie bajek, w których dobro zawsze zwycięża.

 Tego dnia dzieci udały się również z wizytą do sądu, gdzie w sali rozpraw pani sędzia opowiadała nam o pracy w tym miejscu, zaprezentowała nam strój sędziowski i przedstawiła drogę, jaką należy pokonać, by zasiąść na krześle sędziowskim. Dowiedzieliśmy się między innymi, że istnieje wiele wydziałów sądowych zajmujących się poszczególnymi sprawami. Była także mowa o zaletach i wadach pracy sędziego.

Kolejnym punktem wycieczki było zwiedzanie Komendy Powiatowej Policji w Bartoszycach. Naszym wspaniałym przewodnikiem była Rzecznik Prasowy sierż. szt. Beata Patecka, która uchyliła nam rąbka tajemnicy ze swojej pracy.  Najpierw zaprowadziła nas do Centrum Dowodzenia, gdzie jest zlokalizowany monitoring Komendy i mnóstwo innych urządzeń łączności. Dwóch policjantów dyżurnych opowiedziało i  pokazało nam na czym polega praca na dyżurze i jak odbierane są  numery alarmowe . Na monitorach zobaczyliśmy  przeróżne informacje. Rzecznik prasowy KPP, opowiedziała na czym, polega praca policjantów  sporo uwagi poświęciła prewencji, zespołowi do spraw nieletnich oraz ruchu drogowego. Poinformowała o tym, jakie działania podejmują policjanci, aby mieszkańcy miasta i okolicy czuli się bezpiecznie. Na parkingu policyjnym obejrzeliśmy różne wozy policyjne – do przewożenia psów, do transportu aresztantów, wozy patrolowe. Przy okazji wizyty w KPP uczniowie mogli dowiedzieć się wiele o bezpieczeństwie w ruchu drogowym, a także właściwym zachowaniu w szkole, domu i na podwórku. Na zakończenie wizyty otrzymaliśmy od pani Beaty odblaski, które mają sprawić, że będziemy bardziej widoczni na drodze, a przez to bardziej bezpieczni.

Wyjazd zorganizowały: Danuta Kowalik, Joanna Siwińska i Renata Rynkowska.

 

 

 

 
      23 listopada 2014r.
Otwarcie placu zabaw.

 

7 listopada 2014 r. to dzień bardzo ważny dla wszystkich, ponieważ w tym dniu nastąpiło uroczyste otwarcie placu zabaw dla dzieci. Występy naszych milusińskich,  uświetniły otwarcie placu zabaw.  Wójt Gminy p. Jadwiga Gut dokonała uroczystego otwarcia placu zabaw w Szkole Podstawowej w Żydowie. Uroczystego przecięcia wstęgi dokonali : Wójt Gminy p. Jadwiga Gut, dyrektor  szkoły p. Anna Jodko,  ksiądz proboszcz Mariusz Grabas, dzielnicowy Łukasz Grabczak,  przedstawiciel Rady Rodziców p. Agnieszka Sinkiewicz, przedstawiciel  SU Karolina Warda.

 

 
      11 listopada 2014r.
Święto Niepodległości - listopad 2014 r.

 

 

11 listopada Polska obchodzi 96  rocznicę odzyskania niepodległości. Narodowe Święto Niepodległości upamiętnia odrodzenie wolnej Polski po 123 latach przebywania pod zaborami. W 1918 roku zrzuciliśmy kajdany założone przez trzy mocarstwa - Prusy, Austrię i Rosję – i po 123 latach zaborów znów staliśmy się wolnym narodem. 11 listopada to zatem dzień radości, w którym warto zamanifestować nasz patriotyzm.

W związku z tym z tej też okazji, w Szkole Podstawowej w Żydowie piękną i wzruszającą lekcję historii przygotowali uczniowie pod kierunkiem p. Ewy Hadała. Nie zabrakło wierszy i pieśni patriotycznych oraz informacji historycznych, zaprezentowanych i przekazanych poprzez uczniów. Wszystko po to, aby wszczepić w młode serca uczucia do własnego kraju.

Swoją obecność w tak uroczystym i wzruszającym apelu potwierdzili Wójt Gminy Bartoszyce Jadwiga Gut, ksiądz proboszcz Mariusz Grabas, dyrekcja szkoły, nauczyciele, rodzice oraz społeczność uczniowska. Dzięki tak wspaniałym inicjatywom można mieć nadzieję, że w przyszłości zobaczymy więcej młodych uczestników obchodów, którzy świętować będą z potrzeby serca.

 

 

 

 
      11 listopada 2014r.
Dzień Papieski

 

Jan Paweł II -  papież Polaków, dla większości z nas stał się ideałem pod każdym względem i na zawsze pozostanie w naszej pamięci. Aby pamięć o nim uhonorować w Kościele rzymskokatolickim ustanowiono  Dzień Papieski, czyli dzień wdzięczności i jedności duchowej z Ojcem Świętym. Temat tegorocznego XIV  Dnia Papieskiego, to „ Jan Paweł II – Świętymi bądźcie!”, który ma pobudzić w nas pragnienia świętości. Z tej okazji 24 października w naszej szkole odbył się apel poświęcony Papieżowi Polakowi. Sylwetkę tej wspaniałej osobowości przybliżyły uczennice z klasy V i VI pod kierunkiem p. Anny Wolińskiej.  Podczas apelu można było wspólnie pośpiewać przy akompaniamencie wykonywanym przez księdza Mariusza Grabasa.  

Przy okazji obchodów Dnia Papieskiego został ogłoszony konkurs na najładniejszy i najbardziej pomysłowy różaniec. Celem konkursu jest ukazanie piękna modlitwy różańcowej, którą tak umiłował Papież – Polak, oraz rozbudzenie aktywności twórczej dzieci, pomysłowości, kreatywności i wyobraźni. Konkurs trwa do końca października.

Szkolny Dzień Papieski był również okazją do nagrodzenia uczniów za udział w konkursie plastycznym „ Jan Paweł II – Świętymi bądźcie!”. W tym konkursie na etapie powiatowym II m-ce zajęła uczennica klasy III Natalia Pawlik. Gratulujemy!

 

 

 
      27 października 2014r.
Spotkanie z historią.

 

23 października odbyło się atrakcyjne spotkanie z historią wprowadzające w realia epoki średniowiecza. Lekcję poprowadzili dwaj panowie, którzy byli ubrani, jak na czasy średniowieczne przystało. Należy pamiętać, że ubiór średniowiecznego woja były zależny od miejsca i sytuacji, w jakiej się znajdował. Na koniec naszego spotkania mieliśmy możliwość dotknąć miecza, tarczy, włożyć zbroję. Spotkanie było bardzo miłe.

 

 

 

 

 

 

 

 
      27 października 2014r.
Program profilaktyczny "Bezpieczne Życie"

 

Program profilaktyczny  „ Bezpieczne Życie”

 

        Od września 2014 roku w klasach 0-III została wznowiona  realizacja programu „Bezpieczne Życie”, który prowadzony jest w oparciu o materiały otrzymane w 2003 roku w trakcie kursu organizowanego przez Komendę Główną Państwowej Straży Pożarnej w Warszawie oraz Szwedzką Ligę Obrony Cywilnej. Program składa się z dwóch części: „Bezpieczny dom”  i „Odnaleźć Zgubka”  

Celem programu jest:

 1. Zapobieganie nieszczęśliwym wypadkom, na które narażone są dzieci w domu.
 2. Zapoznanie dzieci ze sposobami radzenia sobie w czasie zaginięcia.
 3. Uświadomienie rodzicom, jakie zagrożenia towarzyszą dzieciom w życiu codziennym (zaginięcia, nieszczęśliwe wypadki w domu).

a)     Co należy robić w takich sytuacjach?

b)     Jak zapobiegać wyżej wymienionym zagrożeniom?(działania profilaktyczne).

      W związku z wdrożeniem programu, na zebraniu we wrześniu przekazano rodzicom informacje o typach nieszczęśliwych wypadków zdarzających się  w domu, jak należy im zapobiegać oraz co robić, aby ustrzec dziecko przed zaginięciem, ewentualnie jakich zachowań uczyć na wypadek zaginięcia.

W ramach programu odbędą się :

 • Zajęcia z użyciem metod aktywizujących,
 • Spotkania z pracownikami: policji, straży granicznej, straży pożarnej, zakładu energetyki, ratownikami medycznymi,
 • Pokazy dotyczące zachowań w sytuacjach zagrażających zdrowiu i życiu,
 • Szkolenie w zakresie udzielania pierwszej pomocy,
 • Zajęcia w terenie,
 • Test wiedzy, konkurs plastyczny.

 

We wrześniu  odbyło się pierwsze spotkanie z policjantem, na którym dzieci, przypomniały sobie bezpieczne zachowania  w ruchu drogowym, w autobusie szkolnym, w czasie zabaw oraz w kontakcie    z obcą osobą. Policjant zwrócił uwagę dzieci na różnego rodzaju zagrożenia, z którymi mogą się spotkać i udzielił im praktycznych wskazówek dotyczących bezpieczeństwa. Uświadomił dzieciom skutki niebezpiecznego zachowania oraz zwrócił uwagę na to jak unikać niebezpiecznych sytuacji i jak postępować w razie ich zaistnienia.

           W październiku, natomiast odwiedzili nas przedstawiciele Straży Granicznej. Przeprowadzili pogadankę z dziećmi na temat "Jak zachować się, gdy zaatakuje agresywny pies". Uczniowie dowiedzieli się o postawie obronnej tzw. "na żółwika" i przećwiczyli ją. Zostali również poinformowani, czego należy wystrzegać się i jak zachować , podczas spotkania z nieznanym psem. Wizyta przebiegła w miłej i radosnej atmosferze.

           

  

 
      20 października 2014r.
Pasowanie na ucznia!

Pasowanie na ucznia to moment, na który czeka niejeden pierwszoklasista. Ta wieloletnia, polska tradycja jest chętnie kontynuowana w każdej szkole. Pasowanie na ucznia to uroczystość o znaczeniu bardziej symbolicznym niż formalnym, podczas której pierwszoklasiści składają ślubowanie i oficjalnie zostają włączeni do społeczności szkolnej. Podnosi ona rangę faktu rozpoczęcia nauki w szkole i jest powodem do dumy niejednego pierwszoklasisty, gdyż dzięki temu dziecko ma poczucie, że bycie uczniem jest czymś ważnym i cennym. Poza tym, oprócz rozpoczęcia roku, jest to pierwsza impreza szkolna, w której dziecko aktywnie uczestniczy. W naszej szkole jak co roku 14 października w Dniu Edukacji Narodowej odbyło się pasowanie na ucznia. Przygotowane pod kierunkiem wychowawczyni klasy pierwszej Pani Renaty Rynkowskiej - Mężyńskiej. Pasowanie składało się z trzech elementów:

 

 • część artystyczna z wierszami i piosenkami przygotowanymi przez dzieci,
 • pasowanie wraz ze złożeniem ślubowania,
 • spotkanie w klasach, połączone z drobnym poczęstunkiem

Pasowanie na ucznia to podniosła chwila, która pomaga dziecku zrozumieć, że chodzenie do szkoły jest nie tylko obowiązkiem, ale i przywilejem; że to istotny element życia człowieka, z którego każdy może być dumny.

Gratulujemy naszym tegorocznym pierwszoklasistom i ich wychowawczyni.

 

 

 

 

 

 

 

 
      14 października 2014r.
Zdrowo się odżywiamy!

     Warzywa i owoce na piramidzie żywienia zajmują drugie miejsce zaraz po produktach zbożowych. Są one bowiem skarbnicą składników odżywczych, dzięki którym zapobiegają chorobom cywilizacyjnym, chronią przed nowotworami i wzmacniają odporność. Świeże warzywa i owoce są źródłem wielu witamin, które trudno dostarczyć organizmowi w inny sposób.

Wiadomo, że dzieci lubią słodycze, „fastfoody", czy chipsy, a unikają owoców czy warzyw. Dlatego bardzo ważną sprawą jest przekazywanie dzieciom prawidłowych nawyków żywieniowych.

W związku z tym uczniowie klasy drugiej utrwalali zasady zdrowego odżywiania się. Przypomnieli  sobie, co to są witaminy, gdzie występują, jak wpływają na organizm, co należy jeść, żeby zachować zdrowie i siłę. Dzieci wykazały ogromną inicjatywę, były kreatywne i chętne do zdobywania nowych doświadczeń, dlatego ważnym wydarzeniem kształtującym prawidłowe nawyki prozdrowotne było wspólne wykonanie zdrowych sałatek warzywnych i owocowych. Była to dla nich wspaniała zabawa i zarazem okazja do zjedzenia pysznego, zdrowego posiłku.

 

 

 

 
      9 października 2014r.
Wycieczka do Bartoszyc

   18 lutego 2014 roku, uczniowie naszej szkoły wraz z opiekunami wybrali się na wycieczkę do Bartoszyc. Wzięli udział w TEATR SHOW to ogólnopolski projekt, który powstał w odpowiedzi na liczne pytania nauczycieli dotyczących pomocy w realizacji tematów związanych z mediami. Projekt jest realizowany dla trzech poszczególnych grup wiekowych. Prowadzący SHOWMAN jest dyplomowanym aktorem z doświadczeniem scenicznym w czarodziejski sposób wprowadzającym widzów w tajniki nowoczesnych mediów. Ponadto w tym dniu uczniowie klas 0-III uczestniczyli w warsztatach przygotowanych przez Bibliotekę Pedagogiczną, które dotyczyły legend warmińskich z kolei dzieci z klas IV-VI zwiedzali zabytki Bartoszyc. Odwiedzili między innymi „Kościół Farny pw. św. Jana Ewangelisty i Matki Boskiej Częstochowskiej” oraz Sanktuarium św. Brunona.  

 

 

 

 
      23 lutego 2014r.
Paczka dla zwierzaczka!

 

Zima to trudny okres przetrwania dla zwierzyny. Pokarm zamarznięty, przysypany śniegiem. Niekiedy zwierzęta z tego powodu giną, oczekują pomocy. W szkole podstawowej w Żydowie w gm. Bartoszyce, jak co roku w lutym uczniowie wraz z nauczycielami  ruszyli do lasu aby zanieść nagromadzone jedzenie w ramach przeprowadzonej akcji "Paczka dla zwierzaczka". Towarzyszył nam pracownik nadleśnictwa. W ramach akcji odbywają się spotkania z leśniczym i prezentacje multimedialne. Wokół szkoły dzieci rozmieszczają karmniki, nasypują przysmaki. Ptaszki bardzo chętnie i radośnie przylatują do swojej stołówki. Uczniowie jesienią zbierają kasztany i żołędzie. Przynoszą siano, różne ziarna, marchewkę, buraki, ziemniaki, kukurydzę. Od wiosny do jesieni będziemy słuchać śpiewu ptaków . Podczas spacerów po lesie, pomiędzy drzewami przemknie sarenka, daniel, zajączek, a to będzie cieszyć nasze oko.
 

 

 

 
      23 lutego 2014r.