poczekaj sekundeczkę
MENU

 

start / AKTUALNOŚCI
serwis w tej chwili ogląda 1 osób
serwiszglossie

Warsztaty w Szkole Podstawowej w Żydowie - problem uzależnień!

Obserwując dzieci i młodzież można zauważyć, ze stale wzrasta wśród nich problem z uzależnieniami. Do najczęstszych przyczyn sięgania po środki odurzające należą: ciekawość poznania „zakazanego owocu”, chęć zaimponowania kolegom. Dramat uzależnienia może być udziałem każdego dziecka. Nie jest to wyłącznie problem rodzin dysfunkcyjnych ani patologicznych środowisk. I tu pojawia się pytanie, co możemy zrobić, aby uchronić uczniów przed nałogami? Jednym z najskuteczniejszych sposobów walki jest profilaktyka czyli różne działania o charakterze antynałogowym. Nasze dzieci wiedzą,  że w szkole nie toleruje się palenia papierosów, picia alkoholu oraz brania narkotyków, w związku z czym przestrzegają ustalonych reguł. Jednak mamy świadomość, iż wcześniej czy później, każde dziecko zetknie się bezpośrednio z papierosami, alkoholem lub narkotykami. Warto więc je na ten moment przygotować, aby umiało dokonać wyboru z korzyścią dla zdrowia. Wśród szeregu działań profilaktycznych organizowanych przez naszą szkołę znalazły się zajęcia warsztatowe, które odbyły się 12 grudnia 2018 roku. Te zajęcia przeprowadziła pani M. Stefanowicz – trener, pedagog, socjolog, specjalista psychoterapii uzależnień. Warsztaty  okazały się ciekawą lekcją. Uaktywniły uczniów, nauczyły analizowania, wnioskowania oraz przewidywania potencjalnych konsekwencji działania. Uczniowie po tych zajęciach rozumieją pojęcie „środki psychoaktywne”, Wiedzą jaki wpływ mają one na organizm człowieka, jakie są przyczyny sięgania po środki psychoaktywne, rozumieją pojęcie nałóg i trudności związane z wyzwoleniem się z niego, będą umieli odmówić, gdy ktoś zaproponuje im papierosa, alkohol lub narkotyki - znają pojęcie asertywności, potrafią dokonać wyboru z korzyścią dla swojego zdrowia, wiedzą, jakie są zasady zdrowego stylu życia.

J. Siwinska

Dodał: Joanna Siwińska       13 grudnia 2018r.
Szkolny konkurs projekt graficzny - Symbol Niepodległej!

Uczniowie klas V-VIII wzięli udział w szkolnym konkursie „Symbol Niepodległej”. Zadaniem było przygotowanie „projektu graficznego symbolu Niepodległej, tego czegoś, co najpełniej obrazuje Niepodległą”. Każdy z uczniów przygotował swój pomysł na przedstawienie 100 lat Niepodległości Polski. Najciekawsze prace zostały wydrukowane  i przedstawione społeczności szkolnej pod określonymi numerami. Każdy z uczniów mógł oddać głos na wybrany przez siebie symbol. W głosowaniu wzięli udział wszyscy uczniowie i nauczyciele naszej szkoły. Po przeliczeniu głosów wyłoniono zwycięski projekt,  którego autorką jest uczennica klasy VIII Dominika Boruszewska. Na symbol zaprojektowany przez Dominikę oddano 33 głosy. Wszyscy finaliści zostali nagrodzeni.

Ela Kubiszewska

 

 

Dodał: Joanna Siwińska       13 grudnia 2018r.
Sukces uczennic Szkoły Podstawowej w Żydowie!

 

w Powiatowym Konkursie Plastycznym  Polska w przyszłości

W listopadzie 2018 r. Młodzieżowy Dom Kultury w Bartoszycach zorganizował konkurs plastyczny pod hasłem Polska w przyszłości.

Mottem konkursu było:

Za nami 100 lat niepodległej Polski. To bardzo długi okres. Żyjemy w kraju, który bardzo się zmienił na przestrzeni tego czasu.  Wciąż jesteśmy świadkami tych zmian, dokonują się one na naszych oczach. Czy jesteśmy w stanie wyobrazić sobie jak będzie wyglądała Polska za 100 lat?

Celem konkursu było kształtowanie postaw patriotycznych, edukacja obywatelska,  rozwijanie indywidualnych zdolności plastycznych, rozbudzenie twórczej inwencji oraz kreatywności.

Uroczyste podsumowanie konkursu odbyło się 20 listopada 2018 roku. Prace były oceniane w czterech kategoriach wiekowych - od 6 do 14 lat. Spośród 159 prac dwie prace uczennic Szkoły Podstawowej im. Jana Henryka Dąbrowskiego w Żydowie otrzymały wyróżnienia.  Uczennice - Patrycja Kowalska ( 6 lat) oraz Joanna Murawska (8 lat) wykonały ciekawe prace, przedstawiające Polskę jako światowe centrum współpracy z innymi formami życia w kosmosie. Prace zostały wyeksponowane  na wystawie pokonkursowej. Dla młodych artystów organizator przygotował wiele niespodzianek: pamiątkowe dyplomy, nagrody książkowe oraz występ wychowanków MDK .

Serdecznie gratulujemy i życzymy naszym uczniom kolejnych sukcesów!       

Anna Murawska

 

Dodał: Joanna Siwińska       13 grudnia 2018r.
Integracyjna wycieczka klas IV i V do Olsztyna!

Rankiem 23 listopada wybraliśmy się na wycieczkę do Olsztyna. Od dawna rozmawialiśmy o wspólnym wyjeździe i udało się! Przed seansem filmowym spędziliśmy czas przy  wspólnym posiłku. Przed wejściem do sal kinowych zauważyliśmy ciekawe eksponaty, które nawiązywały do aktualnego repertuaru filmów, a także projektor, który kiedyś był używany do wyświetlania filmów z taśmy filmowej. Filmowa adaptacja niemieckiej opowieści E. T. A. Hoffmana pt. Dziadek do orzechów i cztery królestwa przeniosła nas do świata fantazji i zabawek, wzruszających przeżyć i pozbawionych uczuć urządzeń mechanicznych. Ale najważniejszy przekaz, jaki zapamiętaliśmy z tego filmu to to, żeby wierzyć w siebie i nigdy się nie poddawać. W parku trampolin oczywiście było świetnie. Każdy mógł sprawdzić swoje umiejętności fizyczne, poćwiczyć koordynację i „sprawdzić grawitację”, można było przewracać się, robić koziołki  i upadać, a nawet bezpiecznie powalczyć ze sobą. Poznaliśmy nowe sposoby na aktywne spędzanie czasu, na nowo zachwyciliśmy się sportem, a co najważniejsze przeżyliśmy to  razem.

Anna Murawska

Dodał: Joanna Siwińska       12 grudnia 2018r.
ZABAWA ANDRZEJKOWA W SZKOLE PODSTAWOWEJ W ŻYDOWIE!

 

Dodał: Joanna Siwińska       29 listopada 2018r.
Dzień poświęcony pamięci Marszałka Józefa Piłsudskiego!

 

Spotkanie z Piłsudskim

           Dzień 28 listopada 2018 roku w naszej szkole to dzień poświęcony pamięci Marszałka Józefa Piłsudskiego. W związku ze zbliżającą się kolejną rocznicą jego urodzin postanowiliśmy bliżej poznać postać  wielkiego Polaka.

W tym dniu swoją obecnością zaszczycił nas pan Józef Zysk, wiceprezes Zarządu Krajowego Związku Piłsudczyków RP – Towarzystwa Pamięci Józefa Piłsudskiego.  Pan Józef, ubrany w mundur Marszałka, z szablą u boku,  przybliżył nam postać Józefa Piłsudskiego,  człowieka z zasadami. Opowiedział nam o miejscu urodzin Marszałka, oraz przybliżył wydarzenia   z jego życia, które ukształtowały go jako człowieka i wodza. Dowiedzieliśmy się, że Piłsudski bardzo kochał i szanował swoją matkę, wyjątkowo kochał dzieci oraz cenił rodzinę. Zawsze ważne dla niego było, skąd pochodzi. Spotkanie z postacią Marszałka zakończyło wspólne śpiewanie pieśni patriotycznych. Serdecznie dziękujemy panu Józefowi za poświęcony czas      i niezwykłą lekcję historii. Spotkanie to na długo pozostanie w naszej pamięci.

Elżbieta Kubiszewska

Dodał: Joanna Siwińska       29 listopada 2018r.
100 LAT NIEPODLEGŁOŚCI - APEL

          Spotykamy się dzisiaj na apelu z okazji 100 rocznicy odzyskania niepodległości przez Polskę, uroczystości poświęconej ojczyźnie i wolności.11-ty listopada to wielka data - symbol miłości ojczyzny, walki o wolność, symbol wiary i zwycięstwa”.

Tymi słowami 9 listopada 2018 roku rozpoczął się w Szkole Podstawowej im. Jana Henryka Dąbrowskiego w Żydowie uroczysty apel poświęcony obchodom wielkiej rocznicy. Przepiękne biało – czerwone kotyliony podkreśliły niezwykłość uroczystości. O godzinie 11.11 uczniowie, nauczyciele, pracownicy szkoły oraz przybyli goście odśpiewali cztery zwrotki hymnu narodowego. Symbole narodowe i pieśni patriotyczne pomagały naszemu Narodowi przetrwać trudne chwile zaborów, wojen i okupacji. W przygotowanym montażu słowno – muzycznym uczniowie klasy V przedstawili okoliczności wydarzeń, które doprowadziły do utraty niepodległości, wydarzeń z okresu zaborów, a następnie odzyskania niepodległości w dniu 11 listopada 1918 roku. Myślą przewodnią akademii było ukazanie dążeń niepodległościowych, cierpienia Polaków skazanych na tułaczkę oraz znaczących wydarzeń, które stały się dla naszej historii symbolami. Wszyscy w skupieniu wysłuchali wierszy i pieśni patriotycznych.   

       Tego samego dnia na zaproszenie kierownictwa Domu Pomocy Społecznej   w Szczurkowie uczniowie zaprezentowali pensjonariuszom przygotowany program artystyczny. Mieszkańcy DPS entuzjastycznie reagowali na występ, nagradzając dzieci brawami. Również uczniowie byli widzami i słuchaczami przygotowanego przez gospodarzy występu, którzy z wielkim przeżyciem recytowali wiersze, czy odczytywali przygotowane teksty. Następnie odbyło się wspólne śpiewanie pieśni patriotycznych.                  

Po występach uczniowie oraz mieszkańcy DPS spotkali się na wspólnym słodkim poczęstunku.

Wizyta w DPS była prawdziwą lekcja wychowawczą, która uczy szacunk i życzliwości do drugiego człowieka.

 E. Kubiszewska

 

Dodał: Joanna Siwińska       13 listopada 2018r.
Święto Niepodległości!


Dla uczczenia obchodów Setnej Rocznicy

Odzyskania Niepodległości

mamy przyjemność zaprosić uczniów, nauczycieli oraz pracowników naszej szkoły na uroczysty apel, który odbędzie się w piątek,

9 listopada 2018r. o godzinie 11.11.

Z powodu podniosłego charakteru uroczystości wszystkich obowiązuje strój galowy.

 

Serdecznie zapraszamy!

Organizatorzy

 

Dodał: Joanna Siwińska       8 listopada 2018r.
DZIEŃ PAPIESKI W SZKOLE PODSTAWOWEJ W ŻYDOWIE

 

      29 października 2018r.
DZIEŃ ZDROWEGO ŚNIADANIA W SZKOLE PODSTAWOWEJ W ŻYDOWIE!

 

 

Dodał: Joanna Siwińska       26 października 2018r.
ZEBRANIE Z RODZICAMI!

 Znalezione obrazy dla zapytania zebranie z rodzicami                    UWAGA RODZICE!

 

Serdecznie zapraszamy na zebranie z rodzicami, które odbędzie się 21 listopada 2018 roku (środa) o godz. 15.30

w Szkole Podstawowej

im. J. H. Dąbrowskiego w Żydowie

 

           Dyrektor i Rada Pedagogiczna

 

Dodał: Joanna Siwińska       26 października 2018r.
DZIEŃ NAUCZYCIELA I PASOWANIE NA UCZNIA W SZKOLE PODSTAWOWEJ W ŻYDOWIE!

15 października 2018 roku w Szkole Podstawowej im. Jana Henryka Dąbrowskiego w Żydowie o godzinie 9.00 odbyła się uroczysta Akademia z okazji Dnia Edukacji Narodowej. W  tym dniu gościliśmy w naszej szkole zastępcę Wójta Gminy Bartoszyce p. Bogdana Miluskiego, który przekazał pracownikom szkoły życzenia w imieniu pani wójt Jadwigi Gut oraz wręczył Nagrody Wójta Gminy Bartoszyce. Dzień Edukacji Narodowej to szczególny dzień, w którym podkreślamy wiodącą rolę nauczycieli w zapewnieniu najwyższej jakości edukacji. Dyrektor szkoły Beata Szymko złożyła podziękowania wszystkim pracownikom zaangażowanym w pracę na rzecz oświaty oraz życzyła wielu sił i wytrwałości w dalszej pracy. Przy tej okazji  zostały wręczone Nagrody Dyrektora dla wyróżniających się nauczycieli i pracowników obsługi. Popłynęło również wiele ciepłych i miłych słów w kierunku naszych nauczycieli od p. Joanny Rurka, przedstawiciela Szkolnej Rady Rodziców.  Pani Joanna w imieniu rodziców wyraziła wdzięczność za codzienny trud pracy nauczyciela, jego poświęcenie, czujność i  troskę o dobro wychowanków. Uczniowie również złożyli życzenia wszystkim pracownikom naszej szkoły oraz wręczyli piękne laurki i kwiaty. W naszej szkole jak co roku w Dniu Edukacji Narodowej odbyło się pasowanie na ucznia. Jest to moment, na który czeka niejeden pierwszoklasista. Ta wieloletnia, polska tradycja jest chętnie kontynuowana w każdej szkole. Pasowanie na ucznia to podniosła chwila, która pomaga dziecku zrozumieć, że chodzenie do szkoły jest nie tylko obowiązkiem, ale i przywilejem; że to istotny element życia człowieka, z którego każdy może być dumny. Przygotowane pod kierunkiem wychowawczyni klasy pierwszej Pani Joanny Siwińskiej pasowanie składało się z trzech elementów:

 - część artystyczna z wierszami i piosenkami przygotowanymi przez dzieci,

 - pasowanie wraz ze złożeniem ślubowania,

- spotkanie w klasach, połączone z drobnym poczęstunkiem.

 

Dodał: Joanna Siwińska       16 października 2018r.
Sukcesy sportowe uczniów ze Szkoły Podstawowej im J. H. Dąbrowskiego w Żydowie!

4 października 2018 roku w lasku miejskim w Bartoszycach odbyły się Indywidualne Gminne Biegi Przełajowe w kategorii szkół podstawowych i ostatnich klas gimnazjalnych. W tym roku  w związku z setną rocznicą odzyskania niepodległości przez Polskę hasłem przewodnim biegów było: Biegamy dla Niepodległej”. Udział wzięło 134 zawodników, którzy rywalizowali między sobą  o najlepsze miejsca nagradzane medalami. Uczniów z naszej szkoły do biegów przełajowych przygotował p. A. Binięda. Wspólnie odnieśli  wiele sukcesów. Oto wyniki sportowych zmagań:

Klasy IV III m. – Kucharska Magdalena 

 Klasy VI II m. –  Klimek Emilia,  III m. –Jasiukiewicz Gabriela

Klasy VII II m.-  Warda Aleksandra III m. – Kozłowski Szymon 

Klasy VIII I m. – Kozłowska Oliwia, III m. – Kucharski Emil

 

 

Dodał: Joanna Siwińska       11 października 2018r.
ZACHOWUJEMY SIĘ BEZPIECZNIE!

1 października 2018 roku w Szkole Podstawowej w Żydowie odbyło się spotkanie z policjantami, dzielnicowym Wojciechem Bałdygą oraz  funkcjonariuszem ruchu drogowego Grzegorzem  Szlachtowiczem. Podczas pogadanki policjanci przekazali uczniom wiedzę na temat bezpiecznego poruszania się po drodze podkreślając niezwykle istotną rolę odblasków. Jest to bardzo istotne zwłaszcza teraz w okresie jesienno-zimowym, gdy szybciej zapada zmrok. By takich sytuacji uniknąć, już od najmłodszych lat, należy uczyć dzieci prawidłowych zachowań. Podczas spotkania uczniowie wykazali się dużą wiedzą z zakresu ruchu drogowego. Wiedzą którą stroną drogi się poruszać, jak bezpiecznie przechodzić przez jezdnię w miejscach nieoznakowanych, potrafią nazwać znaki drogowe i rozumieją ich znaczenie. Na zakończenie wizyty każde dziecko otrzymało odblaski. Dzieci przyjęły je z wielką radością. Zobowiązały się także nosić je podczas spacerów oraz drogi do i ze szkoły.

Dodał: Joanna Siwińska       3 października 2018r.
ŚWIĘTO PIECZONEGO ZIEMNIAKA W SZKOLE PODSTAWOWEJ W ŻYDOWIE

 

27 września 2018 r. uczniowie ze Szkoły Podstawowej  w Żydowie z wychowawczyniami, jak co roku urządzili „Święto Pieczonego Ziemniaka”. Dzień ten był obfity w atrakcje, ponieważ świętowaliśmy również Dzień Chłopaka. Najpierw chłopcy w klasach otrzymali drobne upominki, a potem wyruszyliśmy do lasu, gdzie już czekało na nas rozpalone ognisko. Takie święto to dobra okazja na zintegrowanie nowo przybyłych uczniów nie tylko do oddziału przedszkolnego ale i do innych klas, gdyż w tym roku szkolnym jest spora grupka uczniów, która zdecydowała się na podjęcie nauki w naszej szkole. Dzieci mają okazję poznać się lepiej i przekonać się, że szkoła to nie tylko nauka, lecz także miejsce wspaniałych imprez, podczas których zdobywamy wyjątkowe, bezcenne doświadczenia. Płonęło duże ognisko, zapachniały smażone na kijkach kiełbaski, a w popiele piekły się ziemniaki. Ten dzień był okazją do różnych zabaw, konkursów, a także obserwacji lasu, który wygląda przepięknie o tej porze roku. Degustacja pieczonych ziemniaków sprawiła wszystkim dużo radości. Zajęcia organizowane na świeżym powietrzu są wspaniałą okazją do aktywnego i zdrowego spędzania czasu wolnego dzieci. Tak wspaniałe działanie i wspólny głośny śmiech z pewnością integrują.

 

Dodał: Joanna Siwińska       29 września 2018r.
ROZPOCZĘCIE ROKU SZKOLNEGO 2018/2019

Rozpoczęcie nowego roku szkolnego to ważny dzień w życiu każdego ucznia. Uczniowie zazwyczaj z niecierpliwością czekają na pierwszy dzień w szkole, a szczególnie na spotkanie z koleżankami i kolegami po wakacjach.  Inauguracja roku szkolnego 2018/2019 odbyła się 03.09.2018 r. Najpierw miała miejsce  msza święta w kościele parafialnym, podczas której ksiądz proboszcz Mariusz Grabas powitał pierwszoklasistów i poświęcił uczniowskie tornistry wraz z przyborami szkolnymi.  Następnie uczniowie wraz z opiekunami, nauczycielami udali się do szkoły, gdzie o godzinie 9.00 w sali gimnastycznej odbył się uroczysty apel. Uroczystość rozpoczęto od wprowadzenia pocztu flagowego i odśpiewaniu hymnu państwowego.  Następnie głos zabrała Dyrektor Szkoły-Beata Szymko, która powitała wszystkich uczniów, grono pedagogiczne, rodziców oraz pracowników administracji i obsługi. Uczniom pani dyrektor życzyła wielu sukcesów oraz satysfakcji ze zdobywania nowej wiedzy i umiejętności. Nauczycielom satysfakcji z pracy, a rodzicom zadowolenia z sukcesów dzieci. Po oficjalnym rozpoczęciu roku szkolnego dzieci udały się do klas na spotkanie ze swoimi wychowawcami, gdzie zostali zapoznani z zasadami bezpieczeństwa obowiązującymi w szkole i planami na nowy rok. 

 

 

 

 

 

 

Dodał: Joanna Siwińska       9 września 2018r.
INAUGURACJA ROKU SZKOLNEGO 2018/2019

 Podobny obraz

Rozpoczęcie roku szkolnego 2018/2019 03.09.2018 rok (poniedziałek) 

  

7.30 -7.45 Spotkanie w klasach.

8.00 Msza Święta w Kościele Parafialnym. Podczas Mszy św. zostaną poświęcone plecaki i tornistry pierwszoklasistów.

9.00 Apel w sali gimnastycznej w Szkole Podstawowej im. J. H. Dąbrowskiego w Żydowie.

9.30 Spotkanie w klasach z wychowawcami.

10.00 Odwóz dzieci.

Serdecznie zapraszamy

Dodał: Joanna Siwińska       28 sierpnia 2018r.
ZEBRANIE Z RODZICAMI!

 Znalezione obrazy dla zapytania zebranie z rodzicami        UWAGA RODZICE!

 

Serdecznie zapraszamy na zebranie

z rodzicami, które odbędzie się

13 września 2018 roku (czwartek)

o godz. 15.30

w Szkole Podstawowej

im. J. H. Dąbrowskiego w Żydowie

 

           Dyrektor i Rada Pedagogiczna

Dodał: Joanna Siwińska       28 sierpnia 2018r.
ZAKOŃCZENIE ROKU SZKOLNEGO 2017/2018 W SZKOLE PODSTAWOWEJ W ŻYDOWIE

22 czerwca 2018 roku odbyło się uroczyste zakończenie roku szkolnego. Po dziesięciu miesiącach trudu nauki i pracy przyszedł czas  na upragnione wakacje. Zakończenie roku szkolnego rozpoczęliśmy od uczestnictwa we  Mszy Świętej w pobliskim kościele.  Następnie wszyscy  udaliśmy się do szkoły. Tu po wprowadzeniu sztandaru szkoły i odśpiewaniu hymnu narodowego odbył się uroczysty apel, który uświetnili swoimi występami dzieci z oddziału przedszkolnego oraz uczniowie klasy pierwszej  i  trzeciej. Pani dyrektor Beata Szymko podziękowała wszystkim, którzy wspierali pracę naszej szkoły, rodzicom za wsparcie swoich dzieci w procesie wychowania i za działania na rzecz szkoły oraz całemu gronu pedagogicznemu za  wkład w rozwój wiedzy, umiejętności i  postaw uczniów. Na początku uroczystości wyróżniono uczniów klasy trzeciej statuetkami - Henryczek za naukę oraz Henryczek za kulturę. Następnie pani dyrektor podziękowała rodzicowi naszego ucznia, pani Beacie za okazaną pomoc i czynne włączenie się w życie szkoły. Pani  Beata otrzymała tytuł „Przyjaciela szkoły”. Później wyróżniono uczniów klas IV – VII, a  po nich nagrodzono uczniów klasy I  i III oraz wręczono podziękowania dla rodziców za okazaną pomoc i życzliwość. Po ceremonii zakończenia roku szkolnego 2017/2018 uczniowie udali się do swoich sal na ostatnie przedwakacyjne spotkania. Na forum klasy otrzymali z rąk wychowawców świadectwa. Wszystkim uczniom i nauczycielom życzymy  samych słonecznych dni, bajkowych przygód oraz szczęśliwego powrotu do szkoły!

 

Dodał: Joanna Siwińska       24 czerwca 2018r.
WYCIECZKA DO OLSZTYNA

Dnia  12 czerwca 2018 r.  dzieci  klasy 0-III wybrały  się na wycieczkę do Olsztyna. Pierwszym punktem wycieczki była wizyta w kinie. Tu dzieci obejrzały film pt. „Kaczki z gęsiej paczki". Kolejną atrakcją naszej wycieczki była wizyta w  Warmiolandii, parku zabaw dla dzieci.  Niezwykłą frajdą okazała się ogromna konstrukcja składająca się z labiryntu rur, przejść, zjeżdżalni i basenów z piłeczkami. Wysoka zjeżdżalnia znajdowała się na samym szczycie konstrukcji i nie brakowało dzielnych i odważnych aby ją pokonać. W trakcie pobytu w centrum zabaw ciekawą niespodzianką okazał się tor samochodowy. Dzieciaki z wielką chęcią znajdowały sobie zajęcie korzystając także z mini pojazdów, dmuchanych skakańców. Pobyt bardzo szybko dobiegł końca. Podczas drogi powrotnej na każdej twarzy nie było widać zmęczenia, a uśmiechy i przeżycia towarzyszyły dzieciom przez następne dni…

Joanna Siwina

 

Dodał: Joanna Siwińska       24 czerwca 2018r.
WYCIECZKA DO ŁEBY

          W dniach 7-8 czerwca 2018 roku uczniowie naszej szkoły z klas III – VII wyruszyli na długo wyczekiwaną wycieczkę do Łeby. Jazda autobusem trwała długo, ale cel naszej wycieczki – Słowiński Park narodowy wynagrodził trudy podróży.  Główną atrakcją parku są oczywiście ruchome wydmy. Piaszczyste, wysokie wydmy były nie lada wyzwaniem. Niejednemu z uczestników wycieczki z trudem udało się wspiąć na wierzchołek. Ale było warto. Przepiękne widoki na morze, plażę i Jezioro Łebsko były nagrodą za ciężka wspinaczkę. Świetną zabawą było turlanie się z tej ogromnej góry piachu. Do autobusu wracaliśmy brzegiem morza na piechotę. Zbierając muszle, kamienie i bursztyny nawet nie zauważyliśmy, że pokonaliśmy prawie siedmio kilometrową trasę. W końcu przyszedł czas na obiad i rozgoszczenie się w pensjonacie. Szybko jednak wybraliśmy się znowu nad morze podziwiać przepiękny zachód Słońca. Po intensywnie spędzonym dniu niektórym było trudno zasnąć, ale następnego dnia czekały nas znowu atrakcje. Zaraz po śniadaniu wybraliśmy się do Parku Rozrywki. A tam na pewno nikomu się nie nudziło. Zamek strachu, labirynt luster, kino 7D, wodne zjeżdżalnie, młyńskie koło, pływanie po stawie, przejazd pojazdami Flinstonów, płukanie złota w wiosce indiańskiej to tylko niektóre a atrakcji parku. Szkoda, że czas tak szybko biegnie. Po obiedzie czas było wracać do domu, a że droga daleka do Żydowa dotarliśmy około godziny 22. Pamiątki kupione nad morzem długo będą nam przypominać wspaniale spędzony czas.

E. Kubiszewska

Dodał: Joanna Siwińska       24 czerwca 2018r.
DZIEŃ MATKI W DPS W SZCZURKOWIE Z UDZIAŁEM DZIECI ZE SZKOŁY W ŻYDOWIE

Maj jest jednym z najpiękniejszych, pachnącym konwaliami miesiącem w roku. Jest to czas, w którym obchodzimy DZIEN, jeden jedyny w roku DZIEN MATKI. Korzystając z faktu, że 26 maja obchodzony był Dzień Matki  dzieci ze Szkoły Podstawowej im. Jana Henryka Dąbrowskiego w Żydowie odwiedziły 28 maja 2018 roku podopiecznych Domu Pomocy Społecznej w Szczurkowie. Podczas tej wizyty zaprezentowały Seniorom bardzo bogaty i urozmaicony repertuar – śpiewały piosenki okolicznościowe, tańczyły różne tańce. Następnie wręczyły  pięknie wykonane laurki z życzeniami wszelkiej pomyślności w ciągu całego roku oraz bukieciki z kwiatów polnych. Mieszkańcy Domu Pomocy Społecznej entuzjastycznie reagowali  na występ, nagradzając  dzieci brawami. Po występach na wszystkich czekał wspaniały poczęstunek w postaci grilla. Wizyta była dla dzieci prawdziwą lekcją wychowawczą, która uczy szacunku i życzliwości dla drugiego człowieka.

Joanna Siwińska

 

Dodał: Joanna Siwińska       1 czerwca 2018r.
PIKNIK RODZINNY W SZKOLE PODSTAWOWEJ IM. J. H. DĄBROWSKIEGO W ŻYDOWIE

  „Rodzina - Dom - Ojczyzna” – pod takim hasłem zorganizowane zostały Dni Rodziny w Szkole Podstawowej im. Jana Henryka Dąbrowskiego w Żydowie 25 maja 2018 roku. Była to również okazja do wspólnego świętowania Dnia Mamy i Taty. Uroczystość rozpoczęła pani Jadwiga Gut - Wójt Gminy Bartoszyce. Z pomocą p. dyrektor Beaty Szymko i wszystkich pracowników naszej szkoły oraz zaprzyjaźnionych gości przygotowana została fantastyczna zabawa.  Nasi kochani rodzice i inne bliskie nam osoby mogły najpierw podziwiać występy ukochanych dzieci, po których mamy i tatusiowie otrzymali specjalne portrety z opisami i  laurki, oczywiście razem z najlepszymi życzeniami. W tym dniu równiez nasza szkoła otrzymała od Nadlesnictwa Bartoszyce dyplom za wybitne osiagniecia w działalności Ligi Ochrony Przyrody. Po części artystycznej na wszystkich czekało wiele atrakcji. Wspólna zumba, malowanie twarzy, zabawy na dmuchańcach, potyczki rodzinne oraz słodki poczęstunek. Dzieki sponsorom nie zabrakło przepysznych pieczonych kiełbasek z rożna oraz lodów. Cieszymy się, że mogliśmy spędzić ten dzień w tak wyjątkowy sposób z tak wyjątkowymi osobami.

Joanna Siwińska

 

 

 

Dodał: Joanna Siwińska       27 maja 2018r.
ZEBRANIE Z RODZICAMI!

 Znalezione obrazy dla zapytania zebranie z rodzicami        UWAGA RODZICE!

 

Serdecznie zapraszamy na zebranie z rodzicami, które odbędzie się 17 maja 2018 roku (czwartek) o godz. 15.30

w Szkole Podstawowej

im. J. H. Dąbrowskiego w Żydowie

 

           Dyrektor i Rada Pedagogiczna

Dodał: Joanna Siwińska       13 maja 2018r.
PIKNIK RODZINNY!

 

Dodał: Joanna Siwińska       13 maja 2018r.
Bieg dla Niepodległej w Szkole Podstawowej im. Jana Henryka Dąbrowskiego w Żydowie

Kolejnym zadaniem w ramach konkursu ,,Szkoła Niepodległej” i obszaru Szlak Trzech Świąt Rzeczypospolitej było zorganizowanie 4 maja 2018 roku w Szkole Podstawowej im. Jana Henryka Dąbrowskiego ,,Biegu dla Niepodległej” o zasięgu lokalnym. Uczniowie szkoły, rodzice, pracownicy i nauczyciele, absolwenci szkoły, mieszkańcy, proboszcz parafii wzięli udział w zorganizowanym biegu, który był doskonałym momentem przypomnienia Konstytucji 3 Maja jako święta mądrości narodu i jego klasy politycznej, która potrafiła podnieść się z upadku i wskazać narodowi cele przyświecające sześciu pokoleniom Polaków oraz czasem aktywnego spędzenia czasu. Wydarzenie to było  okazją do zaproponowania całym rodzinom zdrowego i radosnego spędzenia dnia. Trasa biegu odbywała się na dwóch dystansach.  Trasa nr 1 -dzieci do lat 9 – 300 metrów oraz Trasa nr 2 około 1,5 km -uczniowie, młodzież, dorośli. Pośród pól i lasu trasa  oznaczona była biało-czerwonymi chorągiewkami, metą biegu była kotlinka w lesie, gdzie na wszystkich czekała kiełbaska z grilla, woda i zupa. Bieg dla Niepodległej zorganizowany przez naszą szkoła nagrywała lokalna telewizja BART- Sat.

Anna Jodko

 

Dodał: Joanna Siwińska       7 maja 2018r.
APEL 227 ROCZNICA UCHWALENIA KONSTYTUCJI 3 MAJA

30 kwietnia 2018 r. w Szkole Podstawowej im. Jana Henryka Dąbrowskiego w Żydowie odbyła się lekcja historii dotycząca wydarzeń z 3 maja 1791 roku. Uczniowie przedstawili obraz podzielonej szlachty  tamtych czasów. Król Stanisław August Poniatowski zwolennik reform wraz z obozem pragnącym reform doprowadził do uchwalenia Konstytucji 3 maja. Pierwszej w Europie, która m.in zawierała trójpodział władzy, przywróciła tron dziedziczny, zniosła liberum veto i nadała pewne prawa mieszczanom. Podczas lekcji historii uczniowie wcielili się w postaci T. Rejtana, A. Czartoryskiego, H. Kołłątaja, Sz. Potockiego, Rzewuskiego czy tez S. Staszica. Przedstawienie uczniów kolejny raz przypomniało nam o ważnym wydarzeniu z dziejów naszego państwa.  Apel był również okazją do zaprezentowania pieśni patriotycznych, wykonały je Kalina Rurka  i Wiktoria Boruszewska oraz poloneza zatańczonego przez uczniów z klasy szóstej i piątej.

 

Dodał: Joanna Siwińska       3 maja 2018r.
SUKCESY DZIECI ZE SZKOŁY PODSTAWOWEJ W ŻYDOWIE

 

Znalezione obrazy dla zapytania wygrana gif

W minionym miesiącu uczniowie ze Szkoły Podstawowej im. Jana Henryka Dąbrowskiego w Żydowie zdobyli wiele sukcesów zarówno na szczeblu gminnym, jak i powiatowym.

24 kwietnia w Domu Kultury w Rodnowie odbyły się Eliminacje Gminne XXXVI Konkursu Recytatorskiego „Spotkania z poezją”. Wzięło w nich udział 17 uczniów szkół z terenu gminy Bartoszyce. Jury konkursu przy ocenie recytatorów kierowało się następującymi kryteriami: właściwym doborem i znajomością tekstu, poprawną dykcją, tempem mówienia, a także interpretacją głosową oraz ogólnym wyrazem artystycznym. W tym konkursie Aleksandra Mała, uczennica z klasy trzeciej,  zdobyła I miejsce i zakwalifikowała się do eliminacji rejonowych. Eliminacje rejonowe odbyły  się 26 kwietnia 2018 r. w Bartoszyckim Domu Kultury,  Ola również zdobyła pierwsze miejsce i zakwalifikowała się do eliminacji wojewódzkich, które odbędą się 29 maja 2018 roku w Olsztynie.

25 kwietnia odbył się Powiatowy Konkurs Języka Angielskiego. Był on przeznaczony dla uczniów klas trzecich i polegał na rozwiązaniu testu gramatyczno-leksykalnego. Uczestnicy konkursu mieli za zadanie tłumaczyć wyrazy, uzupełniać wyrażenia, odpowiadać na pytania oraz czytać ze zrozumieniem tekst. Naszą szkołę reprezentowała Kalina Rurka, która zajęła II miejsce.

W kwietniu również został rozstrzygnięty Gminy Konkurs Literacki pt. "Jak młody człowiek może współcześnie okazywać swój patriotyzm"?. Szymon Borys uczeń klasy szóstej, zdobył III miejsce.

Naszym uczniom gratulujemy sukcesów!

 

  

 

Dodał: Joanna Siwińska       3 maja 2018r.
BIEG DLA NIEPODLEGŁEJ

 

Dodał: Mirosław Gutowski       28 kwietnia 2018r.
DZIEŃ ZIEMI W SZKOLE PODSTAWOWEJ W ŻYDOWIE

 

27 kwietnia 2018 roku odbył się w Szkole Podstawowej im. Jana Henryka Dąbrowskiego uroczysty apel z okazji Dnia Ziemi przygotowany pod kierunkiem p. Elżbiety Kubiszewskiej. Na uroczystość przybyli zaproszeni przez panią dyrektor Beatę Szymko goście: z Urzedu Gminy p. Iwona Birecka kierownik Referatu Oświaty, Kultury i Sportu, z Nadleśnictwa Bartoszyce p. Mateusz Wrona, z Koła Łowieckiego "Szarak". p. Bogdan Wawirowicz oraz artysta plastyk p. Jan Bachar. Uczniowie z oddziału przedszkolnego i z klasy trzeciej zaprezentowali przygotowane specjalnie na tę okazję pod kierunkiem p. Anny Jodko i p. Joanny Siwińskiej  piosenki oraz inscenizację o  tematyce przyrodniczej. Natomiast uczniowie z klasy IV przeczytali napisane przez siebie listy  o ochronie przyrody. Nasz gość z Nadleśnictwa Bartoszyce przygotował bardzo ciekawą i pouczającą prezentację na temat „Las, jak o niego dbać i chronić?”.  Dekorację apelu stanowiły prace plastyczne, które wpłynęły na zorganizowany przez naszą szkołę Gminny Konkurs Plastyczny pt.: „Życie w wodzie”. Na konkurs wpłynęło 180 prac ze wszystkich szkół podstawowych Gminy Bartoszyce. Zaproszeni goście, jako komisja konkursowa, wyłonili zwycięzców w poszczególnych kategoriach wiekowych. Mięli na pewno niełatwe zadanie. Sponsorami nagród dla laureatów był Urząd Gminy Bartoszyce,  Nadleśnictwo Bartoszyce i Koło Łowieckie „Szarak”. W tym dniu nawiązując do Światowego Dnia Wody, który miał miejsce 22 marca, postanowiliśmy również przypomnieć uczniom naszej szkoły to, że woda jest ważna i że należy ją szanować. Wody pitnej brakuje setkom milionów ludzi na całym świecie. W związku z czym na podsumowanie uroczystości Dnia Ziemi  zorganizowano happening pt. "Kolejka po wodę", podczas którego każdy uczeń otrzymał butelkę wody mineralnej. Cieszymy się, że uczniowie naszej szkoły mają świadomość, jak wielkim bogactwem nas wszystkich jest czysta woda.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Dodał: Joanna Siwińska       29 kwietnia 2018r.