poczekaj sekundeczkę
MENU

 

 

Inspektor Ochrony Danych Osobowych

   Kontakt: Tomasz Trzciałkowski

   e-mail kontakt@idpo.pl

   tel. 511793443     

 

 

 

 

     

 

 

 

 

 


 

start / ROK DLA NIEPODLEGŁEJ / Szlak Dróg do Niepodległości
serwis w tej chwili ogląda 1 osób
Szlak Dróg do Niepodległości
   | modyf: Joanna Siwińska 2018-12-12, 20:11 | 1950 odsłon
serwiszglossie

Wszyscy świętujemy stulecie odzyskania niepodległości Polski. Zorganizowaliśmy wiele różnych inicjatyw, pomagających nam docenić i pojąć wagę tego wydarzenia. Jednak często trudno jest nam zrozumieć, ile to tak naprawdę trwa, żeby minął wiek, jak bardzo zmienił się przez ostatnie sto lat świat i jak to odnieść do siebie.

Do tego potrzebujemy pomocy, więc wezwaliśmy na pomoc najstarszych członków naszych rodzin, którzy własnymi oczyma przyglądali się przetaczającej się nad Polską historii.

Dziadkowie bardzo ucieszyli się z tej okazji do zanurzenia się we wspomnieniach – tak wielu i często tak emocjonujących. Co ciekawe, w wielu wspomnieniach różnych osób pojawiają się wspólne elementy, np. częste podróże za pracą. Jest to cechą ogólną ludności naszych terenów, że losy dziadków wiążą się z wieloma wydarzeniami – przeprowadzką, poszukiwaniem miejsca i środków do życia. Jest wiele na to powodów: zarówno Akcja Wisła, jak i zwykłe, ekonomiczne wędrówki młodych ludzi za pracą po kraju zniszczonym wojną. Dla nas była to wspaniała okazja do spędzenia czasu z dziadkami, wysłuchania ich wspomnień, poznania ich bardziej, niż nam się dotychczas udawało.

Chętnie podzieliliśmy się tym doświadczeniem zarówno z naszymi kolegami ze szkoły, jak i szerszą ,,publicznością”. Prace nasze można bowiem przeczytać zarówno na szkolnej gazetce, jak i stronie internetowej szkoły. I nie na tym się to kończy! Wspomnienia naszych dziadków, spisane przez nas, zostały wysłane do prasy lokalnej, m.in. Gońca Bartoszyckiego, jak i do Echa Gminy, a my niecierpliwie oczekujemy wiadomości na temat ich publikacji.

Ewa Hadała