poczekaj sekundeczkę
MENU

 

 

Inspektor Ochrony Danych Osobowych

   Kontakt: Tomasz Trzciałkowski

   e-mail kontakt@idpo.pl

   tel. 511793443     

 

 

 

 

     

 

 

 

 

 


 

start / ROK DLA NIEPODLEGŁEJ / Szlak Żołnierzy Niepodległości
serwis w tej chwili ogląda 1 osób
Szlak Żołnierzy Niepodległości
   | modyf: Joanna Siwińska 2018-10-29, 18:57 | 2085 odsłon
serwiszglossie

 

 

             Przed ponad stu laty z wielu miejsc wyruszyli żołnierze, których szlak prowadził do wolnej i niepodległej Polski. Zaczęła się wielka walka o Polskę, prowadzona na wielu frontach, walka, w której oficerowie i szeregowi żołnierze dokonywali niezwykłych czynów. Znamy sylwetki żołnierzy, którzy wsławili się w walce o niepodległość Polski. Wielu z nich to anonimowi bohaterowie tamtych dni.

             Szlak Żołnierzy Niepodległej to projekt ocalenia od zapomnienia żołnierzy wszystkich formacji walczących o niepodległość i granice Rzeczypospolitej poprzez popularyzację wiedzy o miejscach pochówku, miejscach pamięci.

             Realizując kolejne zadanie Chwała bohaterom w ramach konkursu „Szkoła Niepodległej” uczniowie Szkoły Podstawowej im. Jana Henryka Dąbrowskiego w Żydowie 24 października 2018 roku odwiedzili miejsce pochowku bohaterów związanych z walkami o wolną Polskę. Miejscem tym jest jeden z największych cmentarzy z I wojny światowej w regionie, cmentarz wojenny w Markajmach. Uczniowie poznali historię cmentarza, który dziś jest obiektem zabytkowym. Miejsce to jest związane z istnieniem w latach 1914-1919 w Lidzbarku Warmińskim niemieckiego obozu jenieckiego dla podoficerów i szeregowców. Wziętych do niewoli żołnierzy Niemcy wykorzystywali przy wielu pracach, min. przy budowie kolei do Bartoszyc. Oprócz jeńców wojennych w obozie przetrzymywano belgijskich robotników cywilnych oraz niemieckich uchodźców z Wołynia. Na terenie obozu istniał lazaret. Obozowe półziemianki mogły pomieścić jednocześnie około 15 000 jeńców. Osoby zmarłe grzebano w pobliskim lesie, na tym właśnie cmentarzu. Uczniowie dowiedzieli się również, że ocalałe w większości metryki zgonów znajdują się w lidzbarskim Urzędzie Stanu Cywilnego. Stąd dokładnie wiadomo, ze na cmentarzu pochowano jeńców wielu narodowości:

- 2081 żołnierzy rosyjskich (w tym licznych Polaków),

- 506 żołnierzy rumuńskich,

- 43 żołnierzy francuskich,

- 19 żołnierzy włoskich,

- 8 żołnierzy serbskich,

- 45 robotników belgijskich,

- kilkudziesięciu niemieckich uchodźców.  

             Na zachowanych płytach nagrobnych uczniowie doszukali się wielu polskich nazwisk. Oddając cześć wszystkim bohaterom walk o niepodległość zapaliliśmy na cmentarzu symboliczne znicze i uczciliśmy ich pamięć minutą ciszy. Chwała bohaterom.