poczekaj sekundeczkę
MENU

 

 

Inspektor Ochrony Danych Osobowych

   Kontakt: Tomasz Trzciałkowski

   e-mail kontakt@idpo.pl

   tel. 511793443     

 

 

 

 

     

 

 

 

 

 


 

Szlak Współtwórców Niepodległości
   | modyf: Joanna Siwińska 2018-12-12, 20:43 | 1932 odsłon
serwiszglossie

 Biało – czerwone pomniki – ozdobienie pomników współtwórców niepodległości barwami narodowymi.

Małe, wiejskie szkoły, do jakich zalicza się nasza placówka, są zazwyczaj nie tylko miejscem nauki dla dzieci, ale często pełnią również funkcję miejscowych ośrodków pamięci historycznej. Nasza szkoła, przyjmując w roku 2009 imię Jana Henryka Dąbrowskiego, przyjęła pod swoją opiekę pamiątkowe tablice, upamiętniające przemarsz wojsk tego Ojca Niepodległości przez nasze tereny. Tablice te pochodzą z kapliczki znajdującej się w okolicach Bezled, która miała być pamiątką tamtych wydarzeń. Jednak ułomna pamięć ludzka szybko udowodniła, że tablice zasługują na częściej uczęszczane miejsce ekspozycji. Za zgodą i w porozumieniu z Instytutem Napoleonistyki w Pułtusku będącego właścicielem tego obiektu, zostały przeniesione i wyeksponowane na terenie naszej szkoły.

Pamiątka przemarszu Jana Henryka Dąbrowskiego umiejscowiona jest na podwórzu, tuż przy głównym wejściu do szkolnego budynku, co sprawia, że wspomnienie tych chwil towarzyszy, zarówno uczniom, pracownikom szkoły, jak i rodzicom, każdego dnia. Jednak z okazji obchodów Stulecia Odzyskania Niepodległości razem zadbaliśmy o dodanie im świątecznego szyku. Tablice udekorowane zostały szarfami w barwach narodowych. W pierwszym planie obchodów tej wielkiej uroczystości nie miały brać udziału, jednak żywe uczucie w sercach uczniów i nauczycieli zadecydowało inaczej.

Po zakończonym apelu szkolnym wszyscy poczuliśmy, że jeszcze czegoś nam brakuje. Zebraliśmy się więc w tym miejscu pamięci, poczet sztandarowy wprowadził sztandar szkoły i zaczęliśmy drugą część obchodów – wspólne śpiewanie pieśni patriotycznych. Była to nie tylko świetna okazja do pokazania uczniom, zwłaszcza młodszym, bogactwa tego rodzaju twórczości naszych przodków, ale i wspaniały sposób na zacieśnienie więzi między nami. Wspominając wielkie czyny i szczytne cele przeszłych pokoleń mamy okazję przyjrzeć się naszym czynom i naszym celom i zastanowić się nad tym, co jeszcze możemy dać naszej ojczyźnie. Niepodległość już osiągnęliśmy, jaki jest następny krok? 

Ewa Hadała