poczekaj sekundeczkę
start /
serwis w tej chwili ogląda 3 osób
serwiszglossie

100 LAT NIEPODLEGŁOŚCI - APEL

          Spotykamy się dzisiaj na apelu z okazji 100 rocznicy odzyskania niepodległości przez Polskę, uroczystości poświęconej ojczyźnie i wolności.11-ty listopada to wielka data - symbol miłości ojczyzny, walki o wolność, symbol wiary i zwycięstwa”.

Tymi słowami 9 listopada 2018 roku rozpoczął się w Szkole Podstawowej im. Jana Henryka Dąbrowskiego w Żydowie uroczysty apel poświęcony obchodom wielkiej rocznicy. Przepiękne biało – czerwone kotyliony podkreśliły niezwykłość uroczystości. O godzinie 11.11 uczniowie, nauczyciele, pracownicy szkoły oraz przybyli goście odśpiewali cztery zwrotki hymnu narodowego. Symbole narodowe i pieśni patriotyczne pomagały naszemu Narodowi przetrwać trudne chwile zaborów, wojen i okupacji. W przygotowanym montażu słowno – muzycznym uczniowie klasy V przedstawili okoliczności wydarzeń, które doprowadziły do utraty niepodległości, wydarzeń z okresu zaborów, a następnie odzyskania niepodległości w dniu 11 listopada 1918 roku. Myślą przewodnią akademii było ukazanie dążeń niepodległościowych, cierpienia Polaków skazanych na tułaczkę oraz znaczących wydarzeń, które stały się dla naszej historii symbolami. Wszyscy w skupieniu wysłuchali wierszy i pieśni patriotycznych.   

       Tego samego dnia na zaproszenie kierownictwa Domu Pomocy Społecznej   w Szczurkowie uczniowie zaprezentowali pensjonariuszom przygotowany program artystyczny. Mieszkańcy DPS entuzjastycznie reagowali na występ, nagradzając dzieci brawami. Również uczniowie byli widzami i słuchaczami przygotowanego przez gospodarzy występu, którzy z wielkim przeżyciem recytowali wiersze, czy odczytywali przygotowane teksty. Następnie odbyło się wspólne śpiewanie pieśni patriotycznych.                  

Po występach uczniowie oraz mieszkańcy DPS spotkali się na wspólnym słodkim poczęstunku.

Wizyta w DPS była prawdziwą lekcja wychowawczą, która uczy szacunk i życzliwości do drugiego człowieka.

 E. Kubiszewska

 

Dodał: Joanna Siwińska       13 listopada 2018r.
Święto Niepodległości!


Dla uczczenia obchodów Setnej Rocznicy

Odzyskania Niepodległości

mamy przyjemność zaprosić uczniów, nauczycieli oraz pracowników naszej szkoły na uroczysty apel, który odbędzie się w piątek,

9 listopada 2018r. o godzinie 11.11.

Z powodu podniosłego charakteru uroczystości wszystkich obowiązuje strój galowy.

 

Serdecznie zapraszamy!

Organizatorzy

 

Dodał: Joanna Siwińska       8 listopada 2018r.
DZIEŃ PAPIESKI W SZKOLE PODSTAWOWEJ W ŻYDOWIE

 

      29 października 2018r.
DZIEŃ ZDROWEGO ŚNIADANIA W SZKOLE PODSTAWOWEJ W ŻYDOWIE!

 

 

Dodał: Joanna Siwińska       26 października 2018r.
ZEBRANIE Z RODZICAMI!

 Znalezione obrazy dla zapytania zebranie z rodzicami                    UWAGA RODZICE!

 

Serdecznie zapraszamy na zebranie z rodzicami, które odbędzie się 21 listopada 2018 roku (środa) o godz. 15.30

w Szkole Podstawowej

im. J. H. Dąbrowskiego w Żydowie

 

           Dyrektor i Rada Pedagogiczna

 

Dodał: Joanna Siwińska       26 października 2018r.
DZIEŃ NAUCZYCIELA I PASOWANIE NA UCZNIA W SZKOLE PODSTAWOWEJ W ŻYDOWIE!

15 października 2018 roku w Szkole Podstawowej im. Jana Henryka Dąbrowskiego w Żydowie o godzinie 9.00 odbyła się uroczysta Akademia z okazji Dnia Edukacji Narodowej. W  tym dniu gościliśmy w naszej szkole zastępcę Wójta Gminy Bartoszyce p. Bogdana Miluskiego, który przekazał pracownikom szkoły życzenia w imieniu pani wójt Jadwigi Gut oraz wręczył Nagrody Wójta Gminy Bartoszyce. Dzień Edukacji Narodowej to szczególny dzień, w którym podkreślamy wiodącą rolę nauczycieli w zapewnieniu najwyższej jakości edukacji. Dyrektor szkoły Beata Szymko złożyła podziękowania wszystkim pracownikom zaangażowanym w pracę na rzecz oświaty oraz życzyła wielu sił i wytrwałości w dalszej pracy. Przy tej okazji  zostały wręczone Nagrody Dyrektora dla wyróżniających się nauczycieli i pracowników obsługi. Popłynęło również wiele ciepłych i miłych słów w kierunku naszych nauczycieli od p. Joanny Rurka, przedstawiciela Szkolnej Rady Rodziców.  Pani Joanna w imieniu rodziców wyraziła wdzięczność za codzienny trud pracy nauczyciela, jego poświęcenie, czujność i  troskę o dobro wychowanków. Uczniowie również złożyli życzenia wszystkim pracownikom naszej szkoły oraz wręczyli piękne laurki i kwiaty. W naszej szkole jak co roku w Dniu Edukacji Narodowej odbyło się pasowanie na ucznia. Jest to moment, na który czeka niejeden pierwszoklasista. Ta wieloletnia, polska tradycja jest chętnie kontynuowana w każdej szkole. Pasowanie na ucznia to podniosła chwila, która pomaga dziecku zrozumieć, że chodzenie do szkoły jest nie tylko obowiązkiem, ale i przywilejem; że to istotny element życia człowieka, z którego każdy może być dumny. Przygotowane pod kierunkiem wychowawczyni klasy pierwszej Pani Joanny Siwińskiej pasowanie składało się z trzech elementów:

 - część artystyczna z wierszami i piosenkami przygotowanymi przez dzieci,

 - pasowanie wraz ze złożeniem ślubowania,

- spotkanie w klasach, połączone z drobnym poczęstunkiem.

 

Dodał: Joanna Siwińska       16 października 2018r.
Sukcesy sportowe uczniów ze Szkoły Podstawowej im J. H. Dąbrowskiego w Żydowie!

4 października 2018 roku w lasku miejskim w Bartoszycach odbyły się Indywidualne Gminne Biegi Przełajowe w kategorii szkół podstawowych i ostatnich klas gimnazjalnych. W tym roku  w związku z setną rocznicą odzyskania niepodległości przez Polskę hasłem przewodnim biegów było: Biegamy dla Niepodległej”. Udział wzięło 134 zawodników, którzy rywalizowali między sobą  o najlepsze miejsca nagradzane medalami. Uczniów z naszej szkoły do biegów przełajowych przygotował p. A. Binięda. Wspólnie odnieśli  wiele sukcesów. Oto wyniki sportowych zmagań:

Klasy IV III m. – Kucharska Magdalena 

 Klasy VI II m. –  Klimek Emilia,  III m. –Jasiukiewicz Gabriela

Klasy VII II m.-  Warda Aleksandra III m. – Kozłowski Szymon 

Klasy VIII I m. – Kozłowska Oliwia, III m. – Kucharski Emil

 

 

Dodał: Joanna Siwińska       11 października 2018r.
ZACHOWUJEMY SIĘ BEZPIECZNIE!

1 października 2018 roku w Szkole Podstawowej w Żydowie odbyło się spotkanie z policjantami, dzielnicowym Wojciechem Bałdygą oraz  funkcjonariuszem ruchu drogowego Grzegorzem  Szlachtowiczem. Podczas pogadanki policjanci przekazali uczniom wiedzę na temat bezpiecznego poruszania się po drodze podkreślając niezwykle istotną rolę odblasków. Jest to bardzo istotne zwłaszcza teraz w okresie jesienno-zimowym, gdy szybciej zapada zmrok. By takich sytuacji uniknąć, już od najmłodszych lat, należy uczyć dzieci prawidłowych zachowań. Podczas spotkania uczniowie wykazali się dużą wiedzą z zakresu ruchu drogowego. Wiedzą którą stroną drogi się poruszać, jak bezpiecznie przechodzić przez jezdnię w miejscach nieoznakowanych, potrafią nazwać znaki drogowe i rozumieją ich znaczenie. Na zakończenie wizyty każde dziecko otrzymało odblaski. Dzieci przyjęły je z wielką radością. Zobowiązały się także nosić je podczas spacerów oraz drogi do i ze szkoły.

Dodał: Joanna Siwińska       3 października 2018r.
ŚWIĘTO PIECZONEGO ZIEMNIAKA W SZKOLE PODSTAWOWEJ W ŻYDOWIE

 

27 września 2018 r. uczniowie ze Szkoły Podstawowej  w Żydowie z wychowawczyniami, jak co roku urządzili „Święto Pieczonego Ziemniaka”. Dzień ten był obfity w atrakcje, ponieważ świętowaliśmy również Dzień Chłopaka. Najpierw chłopcy w klasach otrzymali drobne upominki, a potem wyruszyliśmy do lasu, gdzie już czekało na nas rozpalone ognisko. Takie święto to dobra okazja na zintegrowanie nowo przybyłych uczniów nie tylko do oddziału przedszkolnego ale i do innych klas, gdyż w tym roku szkolnym jest spora grupka uczniów, która zdecydowała się na podjęcie nauki w naszej szkole. Dzieci mają okazję poznać się lepiej i przekonać się, że szkoła to nie tylko nauka, lecz także miejsce wspaniałych imprez, podczas których zdobywamy wyjątkowe, bezcenne doświadczenia. Płonęło duże ognisko, zapachniały smażone na kijkach kiełbaski, a w popiele piekły się ziemniaki. Ten dzień był okazją do różnych zabaw, konkursów, a także obserwacji lasu, który wygląda przepięknie o tej porze roku. Degustacja pieczonych ziemniaków sprawiła wszystkim dużo radości. Zajęcia organizowane na świeżym powietrzu są wspaniałą okazją do aktywnego i zdrowego spędzania czasu wolnego dzieci. Tak wspaniałe działanie i wspólny głośny śmiech z pewnością integrują.

 

Dodał: Joanna Siwińska       29 września 2018r.
ROZPOCZĘCIE ROKU SZKOLNEGO 2018/2019

Rozpoczęcie nowego roku szkolnego to ważny dzień w życiu każdego ucznia. Uczniowie zazwyczaj z niecierpliwością czekają na pierwszy dzień w szkole, a szczególnie na spotkanie z koleżankami i kolegami po wakacjach.  Inauguracja roku szkolnego 2018/2019 odbyła się 03.09.2018 r. Najpierw miała miejsce  msza święta w kościele parafialnym, podczas której ksiądz proboszcz Mariusz Grabas powitał pierwszoklasistów i poświęcił uczniowskie tornistry wraz z przyborami szkolnymi.  Następnie uczniowie wraz z opiekunami, nauczycielami udali się do szkoły, gdzie o godzinie 9.00 w sali gimnastycznej odbył się uroczysty apel. Uroczystość rozpoczęto od wprowadzenia pocztu flagowego i odśpiewaniu hymnu państwowego.  Następnie głos zabrała Dyrektor Szkoły-Beata Szymko, która powitała wszystkich uczniów, grono pedagogiczne, rodziców oraz pracowników administracji i obsługi. Uczniom pani dyrektor życzyła wielu sukcesów oraz satysfakcji ze zdobywania nowej wiedzy i umiejętności. Nauczycielom satysfakcji z pracy, a rodzicom zadowolenia z sukcesów dzieci. Po oficjalnym rozpoczęciu roku szkolnego dzieci udały się do klas na spotkanie ze swoimi wychowawcami, gdzie zostali zapoznani z zasadami bezpieczeństwa obowiązującymi w szkole i planami na nowy rok. 

 

 

 

 

 

 

Dodał: Joanna Siwińska       9 września 2018r.
INAUGURACJA ROKU SZKOLNEGO 2018/2019

 Podobny obraz

Rozpoczęcie roku szkolnego 2018/2019 03.09.2018 rok (poniedziałek) 

  

7.30 -7.45 Spotkanie w klasach.

8.00 Msza Święta w Kościele Parafialnym. Podczas Mszy św. zostaną poświęcone plecaki i tornistry pierwszoklasistów.

9.00 Apel w sali gimnastycznej w Szkole Podstawowej im. J. H. Dąbrowskiego w Żydowie.

9.30 Spotkanie w klasach z wychowawcami.

10.00 Odwóz dzieci.

Serdecznie zapraszamy

Dodał: Joanna Siwińska       28 sierpnia 2018r.
ZEBRANIE Z RODZICAMI!

 Znalezione obrazy dla zapytania zebranie z rodzicami        UWAGA RODZICE!

 

Serdecznie zapraszamy na zebranie

z rodzicami, które odbędzie się

13 września 2018 roku (czwartek)

o godz. 15.30

w Szkole Podstawowej

im. J. H. Dąbrowskiego w Żydowie

 

           Dyrektor i Rada Pedagogiczna

Dodał: Joanna Siwińska       28 sierpnia 2018r.
ZAKOŃCZENIE ROKU SZKOLNEGO 2017/2018 W SZKOLE PODSTAWOWEJ W ŻYDOWIE

22 czerwca 2018 roku odbyło się uroczyste zakończenie roku szkolnego. Po dziesięciu miesiącach trudu nauki i pracy przyszedł czas  na upragnione wakacje. Zakończenie roku szkolnego rozpoczęliśmy od uczestnictwa we  Mszy Świętej w pobliskim kościele.  Następnie wszyscy  udaliśmy się do szkoły. Tu po wprowadzeniu sztandaru szkoły i odśpiewaniu hymnu narodowego odbył się uroczysty apel, który uświetnili swoimi występami dzieci z oddziału przedszkolnego oraz uczniowie klasy pierwszej  i  trzeciej. Pani dyrektor Beata Szymko podziękowała wszystkim, którzy wspierali pracę naszej szkoły, rodzicom za wsparcie swoich dzieci w procesie wychowania i za działania na rzecz szkoły oraz całemu gronu pedagogicznemu za  wkład w rozwój wiedzy, umiejętności i  postaw uczniów. Na początku uroczystości wyróżniono uczniów klasy trzeciej statuetkami - Henryczek za naukę oraz Henryczek za kulturę. Następnie pani dyrektor podziękowała rodzicowi naszego ucznia, pani Beacie za okazaną pomoc i czynne włączenie się w życie szkoły. Pani  Beata otrzymała tytuł „Przyjaciela szkoły”. Później wyróżniono uczniów klas IV – VII, a  po nich nagrodzono uczniów klasy I  i III oraz wręczono podziękowania dla rodziców za okazaną pomoc i życzliwość. Po ceremonii zakończenia roku szkolnego 2017/2018 uczniowie udali się do swoich sal na ostatnie przedwakacyjne spotkania. Na forum klasy otrzymali z rąk wychowawców świadectwa. Wszystkim uczniom i nauczycielom życzymy  samych słonecznych dni, bajkowych przygód oraz szczęśliwego powrotu do szkoły!

 

Dodał: Joanna Siwińska       24 czerwca 2018r.
WYCIECZKA DO OLSZTYNA

Dnia  12 czerwca 2018 r.  dzieci  klasy 0-III wybrały  się na wycieczkę do Olsztyna. Pierwszym punktem wycieczki była wizyta w kinie. Tu dzieci obejrzały film pt. „Kaczki z gęsiej paczki". Kolejną atrakcją naszej wycieczki była wizyta w  Warmiolandii, parku zabaw dla dzieci.  Niezwykłą frajdą okazała się ogromna konstrukcja składająca się z labiryntu rur, przejść, zjeżdżalni i basenów z piłeczkami. Wysoka zjeżdżalnia znajdowała się na samym szczycie konstrukcji i nie brakowało dzielnych i odważnych aby ją pokonać. W trakcie pobytu w centrum zabaw ciekawą niespodzianką okazał się tor samochodowy. Dzieciaki z wielką chęcią znajdowały sobie zajęcie korzystając także z mini pojazdów, dmuchanych skakańców. Pobyt bardzo szybko dobiegł końca. Podczas drogi powrotnej na każdej twarzy nie było widać zmęczenia, a uśmiechy i przeżycia towarzyszyły dzieciom przez następne dni…

Joanna Siwina

 

Dodał: Joanna Siwińska       24 czerwca 2018r.
WYCIECZKA DO ŁEBY

          W dniach 7-8 czerwca 2018 roku uczniowie naszej szkoły z klas III – VII wyruszyli na długo wyczekiwaną wycieczkę do Łeby. Jazda autobusem trwała długo, ale cel naszej wycieczki – Słowiński Park narodowy wynagrodził trudy podróży.  Główną atrakcją parku są oczywiście ruchome wydmy. Piaszczyste, wysokie wydmy były nie lada wyzwaniem. Niejednemu z uczestników wycieczki z trudem udało się wspiąć na wierzchołek. Ale było warto. Przepiękne widoki na morze, plażę i Jezioro Łebsko były nagrodą za ciężka wspinaczkę. Świetną zabawą było turlanie się z tej ogromnej góry piachu. Do autobusu wracaliśmy brzegiem morza na piechotę. Zbierając muszle, kamienie i bursztyny nawet nie zauważyliśmy, że pokonaliśmy prawie siedmio kilometrową trasę. W końcu przyszedł czas na obiad i rozgoszczenie się w pensjonacie. Szybko jednak wybraliśmy się znowu nad morze podziwiać przepiękny zachód Słońca. Po intensywnie spędzonym dniu niektórym było trudno zasnąć, ale następnego dnia czekały nas znowu atrakcje. Zaraz po śniadaniu wybraliśmy się do Parku Rozrywki. A tam na pewno nikomu się nie nudziło. Zamek strachu, labirynt luster, kino 7D, wodne zjeżdżalnie, młyńskie koło, pływanie po stawie, przejazd pojazdami Flinstonów, płukanie złota w wiosce indiańskiej to tylko niektóre a atrakcji parku. Szkoda, że czas tak szybko biegnie. Po obiedzie czas było wracać do domu, a że droga daleka do Żydowa dotarliśmy około godziny 22. Pamiątki kupione nad morzem długo będą nam przypominać wspaniale spędzony czas.

E. Kubiszewska

Dodał: Joanna Siwińska       24 czerwca 2018r.
DZIEŃ MATKI W DPS W SZCZURKOWIE Z UDZIAŁEM DZIECI ZE SZKOŁY W ŻYDOWIE

Maj jest jednym z najpiękniejszych, pachnącym konwaliami miesiącem w roku. Jest to czas, w którym obchodzimy DZIEN, jeden jedyny w roku DZIEN MATKI. Korzystając z faktu, że 26 maja obchodzony był Dzień Matki  dzieci ze Szkoły Podstawowej im. Jana Henryka Dąbrowskiego w Żydowie odwiedziły 28 maja 2018 roku podopiecznych Domu Pomocy Społecznej w Szczurkowie. Podczas tej wizyty zaprezentowały Seniorom bardzo bogaty i urozmaicony repertuar – śpiewały piosenki okolicznościowe, tańczyły różne tańce. Następnie wręczyły  pięknie wykonane laurki z życzeniami wszelkiej pomyślności w ciągu całego roku oraz bukieciki z kwiatów polnych. Mieszkańcy Domu Pomocy Społecznej entuzjastycznie reagowali  na występ, nagradzając  dzieci brawami. Po występach na wszystkich czekał wspaniały poczęstunek w postaci grilla. Wizyta była dla dzieci prawdziwą lekcją wychowawczą, która uczy szacunku i życzliwości dla drugiego człowieka.

Joanna Siwińska

 

Dodał: Joanna Siwińska       1 czerwca 2018r.
PIKNIK RODZINNY W SZKOLE PODSTAWOWEJ IM. J. H. DĄBROWSKIEGO W ŻYDOWIE

  „Rodzina - Dom - Ojczyzna” – pod takim hasłem zorganizowane zostały Dni Rodziny w Szkole Podstawowej im. Jana Henryka Dąbrowskiego w Żydowie 25 maja 2018 roku. Była to również okazja do wspólnego świętowania Dnia Mamy i Taty. Uroczystość rozpoczęła pani Jadwiga Gut - Wójt Gminy Bartoszyce. Z pomocą p. dyrektor Beaty Szymko i wszystkich pracowników naszej szkoły oraz zaprzyjaźnionych gości przygotowana została fantastyczna zabawa.  Nasi kochani rodzice i inne bliskie nam osoby mogły najpierw podziwiać występy ukochanych dzieci, po których mamy i tatusiowie otrzymali specjalne portrety z opisami i  laurki, oczywiście razem z najlepszymi życzeniami. W tym dniu równiez nasza szkoła otrzymała od Nadlesnictwa Bartoszyce dyplom za wybitne osiagniecia w działalności Ligi Ochrony Przyrody. Po części artystycznej na wszystkich czekało wiele atrakcji. Wspólna zumba, malowanie twarzy, zabawy na dmuchańcach, potyczki rodzinne oraz słodki poczęstunek. Dzieki sponsorom nie zabrakło przepysznych pieczonych kiełbasek z rożna oraz lodów. Cieszymy się, że mogliśmy spędzić ten dzień w tak wyjątkowy sposób z tak wyjątkowymi osobami.

Joanna Siwińska

 

 

 

Dodał: Joanna Siwińska       27 maja 2018r.
ZEBRANIE Z RODZICAMI!

 Znalezione obrazy dla zapytania zebranie z rodzicami        UWAGA RODZICE!

 

Serdecznie zapraszamy na zebranie z rodzicami, które odbędzie się 17 maja 2018 roku (czwartek) o godz. 15.30

w Szkole Podstawowej

im. J. H. Dąbrowskiego w Żydowie

 

           Dyrektor i Rada Pedagogiczna

Dodał: Joanna Siwińska       13 maja 2018r.
PIKNIK RODZINNY!

 

Dodał: Joanna Siwińska       13 maja 2018r.
Bieg dla Niepodległej w Szkole Podstawowej im. Jana Henryka Dąbrowskiego w Żydowie

Kolejnym zadaniem w ramach konkursu ,,Szkoła Niepodległej” i obszaru Szlak Trzech Świąt Rzeczypospolitej było zorganizowanie 4 maja 2018 roku w Szkole Podstawowej im. Jana Henryka Dąbrowskiego ,,Biegu dla Niepodległej” o zasięgu lokalnym. Uczniowie szkoły, rodzice, pracownicy i nauczyciele, absolwenci szkoły, mieszkańcy, proboszcz parafii wzięli udział w zorganizowanym biegu, który był doskonałym momentem przypomnienia Konstytucji 3 Maja jako święta mądrości narodu i jego klasy politycznej, która potrafiła podnieść się z upadku i wskazać narodowi cele przyświecające sześciu pokoleniom Polaków oraz czasem aktywnego spędzenia czasu. Wydarzenie to było  okazją do zaproponowania całym rodzinom zdrowego i radosnego spędzenia dnia. Trasa biegu odbywała się na dwóch dystansach.  Trasa nr 1 -dzieci do lat 9 – 300 metrów oraz Trasa nr 2 około 1,5 km -uczniowie, młodzież, dorośli. Pośród pól i lasu trasa  oznaczona była biało-czerwonymi chorągiewkami, metą biegu była kotlinka w lesie, gdzie na wszystkich czekała kiełbaska z grilla, woda i zupa. Bieg dla Niepodległej zorganizowany przez naszą szkoła nagrywała lokalna telewizja BART- Sat.

Anna Jodko

 

Dodał: Joanna Siwińska       7 maja 2018r.
APEL 227 ROCZNICA UCHWALENIA KONSTYTUCJI 3 MAJA

30 kwietnia 2018 r. w Szkole Podstawowej im. Jana Henryka Dąbrowskiego w Żydowie odbyła się lekcja historii dotycząca wydarzeń z 3 maja 1791 roku. Uczniowie przedstawili obraz podzielonej szlachty  tamtych czasów. Król Stanisław August Poniatowski zwolennik reform wraz z obozem pragnącym reform doprowadził do uchwalenia Konstytucji 3 maja. Pierwszej w Europie, która m.in zawierała trójpodział władzy, przywróciła tron dziedziczny, zniosła liberum veto i nadała pewne prawa mieszczanom. Podczas lekcji historii uczniowie wcielili się w postaci T. Rejtana, A. Czartoryskiego, H. Kołłątaja, Sz. Potockiego, Rzewuskiego czy tez S. Staszica. Przedstawienie uczniów kolejny raz przypomniało nam o ważnym wydarzeniu z dziejów naszego państwa.  Apel był również okazją do zaprezentowania pieśni patriotycznych, wykonały je Kalina Rurka  i Wiktoria Boruszewska oraz poloneza zatańczonego przez uczniów z klasy szóstej i piątej.

 

Dodał: Joanna Siwińska       3 maja 2018r.
SUKCESY DZIECI ZE SZKOŁY PODSTAWOWEJ W ŻYDOWIE

 

Znalezione obrazy dla zapytania wygrana gif

W minionym miesiącu uczniowie ze Szkoły Podstawowej im. Jana Henryka Dąbrowskiego w Żydowie zdobyli wiele sukcesów zarówno na szczeblu gminnym, jak i powiatowym.

24 kwietnia w Domu Kultury w Rodnowie odbyły się Eliminacje Gminne XXXVI Konkursu Recytatorskiego „Spotkania z poezją”. Wzięło w nich udział 17 uczniów szkół z terenu gminy Bartoszyce. Jury konkursu przy ocenie recytatorów kierowało się następującymi kryteriami: właściwym doborem i znajomością tekstu, poprawną dykcją, tempem mówienia, a także interpretacją głosową oraz ogólnym wyrazem artystycznym. W tym konkursie Aleksandra Mała, uczennica z klasy trzeciej,  zdobyła I miejsce i zakwalifikowała się do eliminacji rejonowych. Eliminacje rejonowe odbyły  się 26 kwietnia 2018 r. w Bartoszyckim Domu Kultury,  Ola również zdobyła pierwsze miejsce i zakwalifikowała się do eliminacji wojewódzkich, które odbędą się 29 maja 2018 roku w Olsztynie.

25 kwietnia odbył się Powiatowy Konkurs Języka Angielskiego. Był on przeznaczony dla uczniów klas trzecich i polegał na rozwiązaniu testu gramatyczno-leksykalnego. Uczestnicy konkursu mieli za zadanie tłumaczyć wyrazy, uzupełniać wyrażenia, odpowiadać na pytania oraz czytać ze zrozumieniem tekst. Naszą szkołę reprezentowała Kalina Rurka, która zajęła II miejsce.

W kwietniu również został rozstrzygnięty Gminy Konkurs Literacki pt. "Jak młody człowiek może współcześnie okazywać swój patriotyzm"?. Szymon Borys uczeń klasy szóstej, zdobył III miejsce.

Naszym uczniom gratulujemy sukcesów!

 

  

 

Dodał: Joanna Siwińska       3 maja 2018r.
BIEG DLA NIEPODLEGŁEJ

 

Dodał: Mirosław Gutowski       28 kwietnia 2018r.
DZIEŃ ZIEMI W SZKOLE PODSTAWOWEJ W ŻYDOWIE

 

27 kwietnia 2018 roku odbył się w Szkole Podstawowej im. Jana Henryka Dąbrowskiego uroczysty apel z okazji Dnia Ziemi przygotowany pod kierunkiem p. Elżbiety Kubiszewskiej. Na uroczystość przybyli zaproszeni przez panią dyrektor Beatę Szymko goście: z Urzedu Gminy p. Iwona Birecka kierownik Referatu Oświaty, Kultury i Sportu, z Nadleśnictwa Bartoszyce p. Mateusz Wrona, z Koła Łowieckiego "Szarak". p. Bogdan Wawirowicz oraz artysta plastyk p. Jan Bachar. Uczniowie z oddziału przedszkolnego i z klasy trzeciej zaprezentowali przygotowane specjalnie na tę okazję pod kierunkiem p. Anny Jodko i p. Joanny Siwińskiej  piosenki oraz inscenizację o  tematyce przyrodniczej. Natomiast uczniowie z klasy IV przeczytali napisane przez siebie listy  o ochronie przyrody. Nasz gość z Nadleśnictwa Bartoszyce przygotował bardzo ciekawą i pouczającą prezentację na temat „Las, jak o niego dbać i chronić?”.  Dekorację apelu stanowiły prace plastyczne, które wpłynęły na zorganizowany przez naszą szkołę Gminny Konkurs Plastyczny pt.: „Życie w wodzie”. Na konkurs wpłynęło 180 prac ze wszystkich szkół podstawowych Gminy Bartoszyce. Zaproszeni goście, jako komisja konkursowa, wyłonili zwycięzców w poszczególnych kategoriach wiekowych. Mięli na pewno niełatwe zadanie. Sponsorami nagród dla laureatów był Urząd Gminy Bartoszyce,  Nadleśnictwo Bartoszyce i Koło Łowieckie „Szarak”. W tym dniu nawiązując do Światowego Dnia Wody, który miał miejsce 22 marca, postanowiliśmy również przypomnieć uczniom naszej szkoły to, że woda jest ważna i że należy ją szanować. Wody pitnej brakuje setkom milionów ludzi na całym świecie. W związku z czym na podsumowanie uroczystości Dnia Ziemi  zorganizowano happening pt. "Kolejka po wodę", podczas którego każdy uczeń otrzymał butelkę wody mineralnej. Cieszymy się, że uczniowie naszej szkoły mają świadomość, jak wielkim bogactwem nas wszystkich jest czysta woda.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Dodał: Joanna Siwińska       29 kwietnia 2018r.
LEKCJA OSZCZĘDZANIA W SZKOLE PODSTAWOWEJ W ŻYDOWIE

Ceniąc sobie wieloletnią współpracę z Bankiem PKO, uczniowie Szkoły Podstawowej im. Jana Henryka Dąbrowskiego w Żydowie spotkali się
z dyrektorem banku - panem Radosławem Wójcikiem - na zorganizowanej przez opiekuna SKO lekcji z zakresu przedsiębiorczości i oszczędzania.

Spotkanie miało miejsce 24 kwietnia br. w siedzibie szkoły. Zaproszony gość przeprowadził wśród uczniów lekcję połączoną z mini konkursem. Zapoznał słuchaczy z historią pieniądza oraz jego współczesną rolą w gospodarce i życiu każdego człowieka. Przedstawił również wizję niedalekiej przyszłości, w której może nie być miejsca dla papierowej wersji pieniądza. Dodatkowo uzmysłowił dzieciom, że pieniądze są w nieustannym obiegu pomiędzy firmami i gospodarstwami domowymi. Nie obyło się też bez pytań od naszych podopiecznych, na które zaproszony gość w wyczerpujący
i dostosowany do  słuchaczy sposób odpowiadał.  W trakcie trwania lekcji pan Radosław przeprowadził konkurs z atrakcyjnymi nagrodami – gadżetami PKO.

Punktem kulminacyjnym spotkania było nagrodzenie uczniów biorących udział w przeprowadzonym przez opiekuna SKO w szkole – panią Joannę Borys – konkursu plastycznego pod tytułem: „Oszczędzanie popłaca” – komiks. Nagrody w konkursie, oczywiście ufundowane przez Bank PKO, wręczył sam pan dyrektor, gratulując wszystkim i zachęcając do organizacji i udziału
w kolejnych.

Całe spotkanie zwieńczono podziękowaniem dla gościa za przybycie oraz zaproszeniem do dalszej współpracy z równie niegasnącym zapałem. 

 

                                                                            Joanna Borys

 

 

 

 

 

 

Dodał: Joanna Siwińska       29 kwietnia 2018r.
SPOTKANIE Z POEZJĄ W SZKOLE PODSTAWOWEJ W ŻYDOWIE!

 

16 kwietnia 2018 roku uczennice z kasy pierwszej, trzeciej oraz szóstej wzięły udział w szkolnym konkursie recytatorskim, który stanowił eliminacje do gminnego konkursu recytatorskiego.  Dziewczynki wzorowo opanowały teksty i popisały się piękną recytacją. Szkolna komisja konkursowa w składzie: p. Ewa Hadała,  p. Elżbieta Grzyb, p. Joanna Siwińska oceniały poszczególne występy biorąc pod uwagę dobór repertuaru do możliwości wykonawczych i wieku uczestnika, interpretację wiersza, kulturę słowa w tym dykcję, tempo i głośność mówienia oraz ogólny wyraz artystyczny. Wszystkim uczestnikom konkursu gratulujemy! Laureaci  którzy zajęli pierwsze miejsca będą reprezentowali naszą szkołę w etapie gminnym konkursu recytatorskiego. Życzymy sukcesu!

Lista laureatów: Agata Rybak  - klasa 6, Aleksandra Mała  - klasa 3

W kwietniu odbyły się również inne konkursy w których nasi uczniowie zdobyli wysokie miejsca. Otóż 12 kwietnia 2018 r. w Domu Kultury W Bezledach odbył się VIII Gminny Konkurs Piosenki Patriotycznej i Żołnierskiej, Kalina Rurka z klasy III zdobyła III miejsce. Z kolei 15 kwietnia 2018 roku odbyły się Otwarte Zawody Spławikowe – IV edycja Memoriał im. Andrzeja Biniędy, uczeń z naszej szkoły Grzegorz Olszanicki z klasy V zdobył III miejsce w grupie juniorów. Ponadto ogłoszone zostały wyniki Gminnego Konkursu Plastycznego „Jak bezpiecznie zachowywać się w szkole i w domu”, I miejsce zajął Błażej Kaliszewski uczeń klasy IV.

Gratulujemy i życzymy dalszych sukcesów!

 

Dodał: Joanna Siwińska       18 kwietnia 2018r.
Dzień Kultury Brytyjskiej w Szkole Podstawowej w Żydowie!

13 kwietnia w  Szkole Podstawowej  im. J. H. Dąbrowskiego  w Żydowie po raz drugi został zorganizowany Dzień Kultury Brytyjskiej. Głównymi założeniami tego przedsięwzięcia było poszerzanie wiedzy na temat kultury i tradycji Wielkiej Brytanii oraz rozwijanie umiejętności posługiwania się językiem angielskim. Uczniowie klas IV i V zaprosili na wycieczkę po Londynie w trakcie której można było  zapoznać się z najbardziej popularnymi zabytkami Londynu. Dzieci, wykorzystując znajomość  języka  angielskiego,  prezentowały  scenkę  w  kawiarni  oraz  pytały policjanta o drogę.  Opowiadały również o legendarnych brytyjskich zespołach The Beatles i Queen. Wielki aplauz publiczności wywołały występy szkolnych artystów  prezentujących piosenki: „Yellow submarine” i „We are the champions”. Społeczność szkolna czynnie włączyła się   śpiewając refren piosenek. Dodatkową atrakcją były występy naszych „ milusińskich” z oddziału przedszkolnego, klasy I i III.  Oni również zaprezentowali się na scenie śpiewając piosenki i recytując rymowanki w języku angielskim. Za swoje występy otrzymali gromkie brawa. Dzień  Kultury  Brytyjskiej był świetną zabawą. Ukazał dzieciom przydatność języka angielskiego we współczesnym świecie. Był okazją do otwarcia na kulturę i tradycje innego narodu. Zachęcił także uczniów do samodzielnego  rozwijania ich  talentów językowych oraz wokalnych.

J. Milewska

 

 

Dodał: Joanna Siwińska       18 kwietnia 2018r.
Zielone śniadanie w naszej szkole!

 17 kwietnia 2018 roku w Szkole Podstawowej w Żydowie odbyła się akcja „zielone śniadanie”. Nasza szkoła od wielu lat realizuje zadania, mające na celu upowszechnianie zdrowego odżywiania. Tym razem w związku z nastaniem wiosny postanowiliśmy wspólnie zorganizować zielone śniadanie. Obserwując nawyki żywieniowe dzieci można zauważyć, że tak proste smaki, jak chleb z masłem ze szczypiorkiem, rzeżuchą i  pietruszką  odchodzą w zapomnienie. Aby to zmienić poszczególne klasy miały za zadanie założyć małe ogródki warzywne na korytarzu szkolnym, a następnie wykorzystać wyhodowane roślinki do przygotowania zdrowych, zielonych przekąsek. Posialiśmy koperek, pietruszkę, rzeżuchę, zasadziliśmy cebulki na szczypiorek. Już po tygodniu zauważyliśmy, że rośliny w naszym  małym ogródku  pięknie rosną. Podlewaliśmy  je systematycznie. W szkole zapachniało szczypiorkiem i ziołami. Kiedy roślinki już były na tyle dojrzałe, że można było je wykorzystać przystąpiliśmy do działania. Wszystkie dzieci zaangażowały się w przygotowywanie przepysznych przekąsek. Uczniowie i pracownicy chętnie sięgali po pachnące zielone kanapki. Z przyjemnością przyglądaliśmy się dzieciom, które z wielkim apetytem spożywały samodzielnie przygotowane zielone śniadanie. Dziękujemy WSZYSTKIM, którzy pomogli w realizacji akcji, bo pracy było sporo. Warto jednak robić coś, co sprawia radość innym, a przy okazji jest zdrowe, smaczne i pachnące!

 Joanna Siwińska

 

Dodał: Joanna Siwińska       17 kwietnia 2018r.
ZEBRANIE Z RODZICAMI!

 Znalezione obrazy dla zapytania zebranie z rodzicami  UWAGA RODZICE!

Serdecznie zapraszamy na zebranie z rodzicami, które odbędzie się 12 kwietnia 2018 roku (czwartek) o godz. 15.30

w Szkole Podstawowej

im. J. H. Dąbrowskiego w Żydowie.

 

           Dyrektor i Rada Pedagogiczna.

Dodał: Joanna Siwińska       2 kwietnia 2018r.
Święto Wiosny!

 Znalezione obrazy dla zapytania święto wiosny marzanna

 

      Środa 21.03.2018 roku, była w naszej szkole dniem wyjątkowym. W tym dniu odbyły się dwie uroczystości. Jedna z nich to pasowanie pierwszoklasistów na czytelników druga zaś to uroczyste powitanie nadchodzącej wiosny zorganizowana przez Samorząd Uczniowski. Pogoda nam sprzyjała. Zaraz po pasowaniu cała szkoła wyruszyła w kolorowy pochód wokół szkoły ze słomianą kukłą-Marzanną, symbolizującą zimę oraz przygotowanymi transparentami i kolorowymi kwiatami. Kulminacyjnym punktem pochodu było wypędzenie zimy poprzez spalenie Marzanny. Zanim jednak to nastąpiło dzieci z klas młodszych zaprezentowały przygotowane wierszyki oraz piosenki o wiośnie. Następnie wszyscy udali się na pieczone kiełbaski. Była to niespodzianka, którą zainicjowała p. dyrektor Beata Szymko, a przygotowali p. A. Stypik – nasz konserwator i panie Anna Stypik oraz Bożena Kazimierczak. Było bardzo przyjemnie.

Joanna Siwińska

 

 

 

Dodał: Joanna Siwińska       2 kwietnia 2018r.
Pasowanie na czytelnika w Szkole Podstawowej w Żydowie!

Pierwszy dzień kalendarzowej wiosny w Szkole Podstawowej im. Jana Henryka Dąbrowskiego w Żydowie przebiegał pod znakiem czytelnictwa, a mianowicie odbyło się tego dnia uroczyste pasowanie uczniów pierwszej klasy na czytelników biblioteki szkolnej. Klasa pierwsza jest w tym roku dość liczna i pełna energii, dlatego z wielkim zaangażowaniem i zapałem przystąpiła do ceremonii pasowania. Nie było to jednak takie proste zadanie – zwłaszcza dla kandydatów na czytelników. Maluszki musiały zdać trudny egzamin, by zostać prawdziwymi czytelnikami. Brały udział w przygotowanych przez bibliotekarza konkurencjach. Układali tytuły znanych i lubianych wierszy oraz baśni. Ponadto  zgadywali, o jakie pojęcia związane z biblioteką, pracą bibliotekarza oraz literaturą chodzi. Wykazały się tu dużą wiedzą i znajomością biblioteki. Nie obyło się bez czytelniczych zgadywanek – rymowanek, na które dzieci odpowiadały bezbłędnie. Z „listem książki” do czytelników wystąpiła Aleksandra Lewandowska, zaś najmłodsi, słuchając go z uwagą, wynotowali najważniejsze „prośby” książki względem przyszłych czytelników.  Do jednej z konkurencji wywołani zostali starsi uczniowie, którzy wykonali zadanie z małymi potknięciami. Aby pasowanie nabrało mocy, podopieczni złożyli uroczystą przysięgę „na encyklopedię”. Po krótkim przedstawieniu uczniom zasad funkcjonowania biblioteki szkolnej, zapoznaniu z regulaminem i księgozbiorem oraz uroczystym złożeniu i podpisaniu czytelniczej  przysięgi, wszyscy zostali pełnoprawnymi czytelnikami. Na pamiątkę tego wydarzenia wychowankowie otrzymali dyplomy od pani dyrektor  - Beaty Szymko. Dodatkowo wpisali się do przygotowanej przez bibliotekarza kroniki czytelników biblioteki szkolnej. Choć  wychowankowie książki wypożyczają i czytają od kilku już miesięcy, to pełnoprawnymi czytelnikami zostali właśnie 21 marca. Cała uroczystość przypieczętowana została wypożyczeniem przez pierwszoklasistów już nie pierwszych w ich szkolnej karierze książek. Tym miłym akcentem pożegnali się z biblioteką, by uczestniczyć w paleniu marzanny wspólnie ze starszymi kolegami i koleżankami ze szkoły. Po trudach odpędzania zimy posilili się pieczonymi kiełbaskami i ciepłą herbatą. Mamy nadzieję, że zapał do czytania naszych uczniów rozkwitnie jeszcze bardziej wraz z przyjściem wiosny, a do biblioteki zajrzą również ci z klas starszych.

    Joanna Borys

Dodał: Joanna Siwińska       22 marca 2018r.
WARSZTATY PRZEDŚWIATECZNE - WOLONTARIAT

„Warsztaty przedświąteczne”

 

Okres Wielkiego Postu w naszej polskiej tradycji jest czasem wyciszenia
i zadumy, czasem,  w którym „przypominamy” sobie o tym, co w życiu najważniejsze. W naszej szkole to czas szczególny, w którym trwają wytężone prace połączone z przyjemnością nad  kultywowaniem tradycji podczas tworzenia przepięknych regionalnych ozdób wielkanocnych.

W tym przedświątecznym okresie nauczyciele przekazują uczniom wiedzę na temat tradycji, obyczajów wielkanocnych, a podopieczni dzielą się swoimi doświadczeniami związanymi z obchodzeniem świąt w ich rodzinnych domach. Okazuje się, że dużo miejsca w przedświątecznych przygotowaniach poświęca się wspólnemu zdobieniu jajek i  własnoręcznemu wykonywaniu palm, gdyż to bardzo zbliża i integruje.

Wychodząc naprzeciw zainteresowaniom uczniów i kultywując przy tym piękne polskie tradycje pani dyrektor – Beata Szymko  wspólnie z nauczycielami zorganizowała w Szkole Podstawowej im. Jana Henryka Dąbrowskiego w Żydowie przedświąteczne warsztaty rękodzieła, które odbyło się w ramach wolontariatu.

Przy dobrej kawie i słodkim poczęstunku, 15 marca br., późnym popołudniem, w murach szkoły spotkali się przedstawiciele kilku pokoleń – babcie, mamy, ciocie i najmłodsi – dzieci ze szkoły, by w życzliwej atmosferze „dziergać” prześliczne plamy i zdobić różnymi technikami jajka. Ceniąc sobie współpracę i doświadczenie naszych rodziców, wymienialiśmy się pomysłami
i sposobami zdobienia jajek, zwijania kwiatów z bibuły czy krepiny, ale najważniejsze okazały się wspólne rozmowy o dzieciach, rodzinie, czasem o problemach, o których łatwiej porozmawiać na gruncie prywatnym z kimś życzliwym. W zwijanie kwiatów i malowanie woskiem jajek równie ambitnie włączyli się najmłodsi uczestnicy spotkania. Wprawy nabierali pod cierpliwym okiem pani Elżbiety Kubiszewskiej.  Nie zabrakło na spotkaniu zaproszonych gości. W ramach współpracy środowiskowej  zaproszono panie  z Rodnowa.  Pani Urszula Kulińska – bibliotekarz oraz instruktor w Domu Kultury w Rodnowie udzielała wskazówek podczas zdobienia woskiem jajek oraz zaszczepiała w najmłodszych ideę wolontariatu, która przyświeca jej działalności.

Po kilku godzinach naszej pracy stoły zapełniły się palmami oraz kolorowymi i wymyślnie zdobionymi pisankami. Wytwory naszej przyjemnej pracy długo będą cieszyć oko, bo zapewne każdy, kto posiądzie taką ręcznie wykonaną palemkę czy pisankę, długo nie przestanie się dziwić  nad misternością i dokładnością jej wykonania. Na pewno  wiele naszych pisanek czy palm urodą przewyższa te ze sklepu, a wiadomo, że te własnoręcznie wykonane przedstawiają większą wartość, gdyż oprócz materialnej – wartość sentymentalną.

Czas spędzony wspólnie okazał się bardzo owocny. Tradycja, współpraca, wolontariat tryumfowały i przyniosły nam dużo radości, zaś palmy i pisanki są piękną i trwałą pamiątką naszego przedświątecznego spotkania.

 

                                                                                Joanna Borys

 

 

 

 

 

 

Dodał: Joanna Siwińska       17 marca 2018r.
PALMY WIELKANOCNE I KOLOROWE PISANKI!

 

 

W ramach kultywowania tradycji wielkanocnych i działań w ramach wolontariatu dnia 15 marca 2018 roku (czwartek) o godz. 15.30 zapraszamy na warsztaty, podczas których będziemy tworzyły PALMY WIELKANOCNE i KOLOROWE PISANKI.

Liczymy na dobry nastrój, ciekawe pomysły oraz przydatne materiały.  

                                                                                      Organizatorzy

Dodał: Joanna Siwińska       6 marca 2018r.
Dzień Języka Ojczystego w Szkole Podstawowej w Żydowie!

Dzień Języka Ojczystego obchodzony był w naszej szkole po raz drugi. Zarówno uczniowie klas młodszych, jak i starszych uczestniczyli w przygotowanych przez nauczyciela języka polskiego potyczkach i zabawach związanych z niezwykłością naszego języka. Pułapki ortograficzne, łamańce językowe, łańcuch wyrazów to przykłady zadań, z którymi musieli się zmierzyć młodsi uczniowie naszej szkoły. Starsi układali historyjki tematyczne, tropili błędy językowe. Wszystko to przy brawach zaangażowanej publiczności. Było dużo radości i śmiechu, szczególnie przy zdaniach łamiących języki. Postaramy się, aby obchody tego dnia na stałe zagościły w kalendarzu imprez naszej szkoły.

Dodał: Joanna Siwińska       27 lutego 2018r.
Szkolny Konkurs Czytelniczy Jan Brzechwa i Julian Tuwim!

„Szkolny Konkurs Czytelniczy o Brzechwie i Tuwimie”

Biega, krzyczy pan Hilary:
"Gdzie są moje okulary?"
Szuka w spodniach i w surducie,
W prawym bucie, w lewym bucie.
Wszystko w szafach poprzewracał,
Maca szlafrok, palto maca.
"Skandal! - krzyczy - nie do wiary!
Ktoś mi ukradł okulary!"

Julian Tuwim i Jan Brzechwa to dwaj znakomici polscy poeci. którzy zasłynęli głównie twórczością dla dzieci. Wszyscy dobrze znamy ich wiersze i chętnie recytujemy. Sami czytaliśmy je w szkole, uczyliśmy się na pamięć, a dziś mięliśmy okazję przekazać odrobinę  miłości do tych poetów naszym uczniom.

9 lutego br. w Szkole Podstawowej im. Jana Henryka Dąbrowskiego w Żydowie odbył się konkurs czytelniczy, dotyczący twórczości Brzechwy i Tuwima, zorganizowany przez nauczyciela biblioteki – panią Joannę Borys. Miał on na celu zachęcić uczniów do czytelnictwa, zapoznać z twórczością naszych ojczystych literatów oraz rozbudzić wyobraźnię i kreatywność najmłodszych naszych uczniów - z klas I i III.

Wśród wiernych kibiców – przedszkolaków - zmagali się oni
z różnorodnymi konkurencjami: układali tytuły wierszy z rozsypanki wyrazowej, przyporządkowywali tytuł wiersza do jego twórcy, na podstawie rekwizytów wymieniali autora i napisany przez niego wiersz, odpowiadali na trudne pytania quizowe. Dodatkowo uczestniczyli w konkurencji plastycznej polegającej na  wykonaniu ilustracji do wylosowanego wiersza na czas. Pomimo presji, uczniowie sprawili się na medal, zaś ich piękne prace zdobią nasz korytarz szkolny.

Nad prawidłowością przebieg konkursu czuwała komisja nauczycielska złożona z wychowawców klasy I  i III – pani Elżbiety Grzyb i pani Anny Jodko w zastępstwie pani Joanny Siwińskiej oraz pań: Elżbiety Kubiszewskiej i Iwony Borkowskiej.  Paniom wychowawczyniom oczywiście podziękowano za przygotowanie dzieci do konkursu.

Zmagania z poezją Brzechwy i Tuwima  podsumowano wręczeniem dyplomów i nagród rzeczowych dla wszystkich uczestników, które odbyło się w walentynki. Zwycięzcom pogratulowała osobiście pani dyrektor – Beata Szymko. Część nagród w konkursie ufundowało szkolne koło SKO, które  wytrwale oszczędza w tym roku pieniążki oraz wspiera pomocą różnorodne  akcje organizowane przez bibliotekę. Dodatkowo tego dnia podsumowano czytelnictwo w naszej szkole oraz nagrodzono tych, którzy najwięcej w tym roku przeczytali. Rozstrzygnięto też zabawę „czytelnicze walentynki” i również rozlosowano nagrody.

Zdrowa i emocjonująca rywalizacja, połączona z zabawą, przyniesie zapewne owoce w postaci … pobudzenia wyobraźni dziecięcej i wzrostu czytelnictwa.

                                                                                                    Borys Joanna

 

Dodał: Joanna Siwińska       27 lutego 2018r.
Paczka dla zwierzaczka po raz kolejny !!!

Społeczność naszej szkoły po raz kolejny zorganizowała w tym roku akcję „Paczka dla zwierzaczka”.

Już jesienią uczniowie gromadzili żołędzie i kasztany. Kiedy ogłosiliśmy zbiórkę karmy dla zwierząt do akcji zaangażowali się rodzice. Przygotowane na karmę miejsce szybko się zapełniło. Ilość zebranego dla zwierząt pożywienia zaskoczyła wszystkich, ale zwierzęta na pewno ucieszyła.

Jak co roku do akcji włączyło się Nadleśnictwo Bartoszyce oraz Koło Łowieckie „Szarak”. Finał akcji zorganizowaliśmy 16 lutego 2018 roku.

Najwięcej karmy dla zwierząt zgromadzili uczniowie klasy IV i to oni otrzymali przygotowane słodkości oraz książkę o zwierzętach – podarunek od Nadleśnictwa Bartoszyce. Panowie myśliwi pomogli nam zapakować, zawieść i wyłożyć karmę do paśnika dla zwierząt. Byli pod wielkim wrażeniem ilości zgromadzonych różnych warzyw, ziarna, siana, jak również samej organizacji akcji, zaangażowania dzieci, rodziców i nauczycieli. W leśnej kotlince czekała na nas niespodzianka - przygotowane ognisko, pieczone kiełbaski i gorąca herbatka.

Mamy nadzieję, że tak, jak nam smakowały kiełbaski, tak leśnym zwierzętom to, co pozostawiliśmy w paśniku. Cieszymy się z dobrze wykonanego zadania.

 

Elżbieta Kubiszewska

kliknj w zdjęcie, by powiększyć

Dodał: Mirosław Gutowski       20 lutego 2018r.
Bal karnawałowy!

        Karnawał to czas zabaw i wspólnego spędzania czasu. To czas radości. Już od dawna wiadomo, że nie tylko dorośli, ale także i dzieci lubią tańczyć. Urok tym zabawom dodaje odpowiedni wystój  sali, a także magia stroju biesiadników, których nie zobaczymy na żadnym innym balu, jak tylko na karnawałowym…

        19.01.2018r. o godz. 9.00, w tanecznych rytmach muzyki, rozpoczęła się zabawa choinkowa w Szkole Podstawowej im. Jana Henryka Dąbrowskiego
w Żydowie. Po oficjalnym otwarciu uroczystości Pani Dyrektor- Beata Szymko - przywitała uczniów, ich rodziców oraz przybyłych gości i życzyła wszystkim udanej zabawy.

       Spełniając życzenie Pani Dyrektor, wszyscy ruszyli w tan. Najbardziej roztańczył się oddział przedszkolny, który w takim balu uczestniczył po raz pierwszy. Całą imprezą zarządzały dwie różowe myszki – panie animatorki, które w rytmie tanecznej muzyki przeprowadzały z naszymi podopiecznymi różne zabawy i zawody. Dzieci brały udział w zabawach ruchowych, zumbie, konkurencjach sportowych. Przeciągali linę i wyginali ciała w rytm muzyki, turlali balony i wykonywali przeróżne z nimi akrobacje, skakali w workach
i wiele innych.  Wszyscy dawali z siebie wszystko. Nauczyciele i rodzice również włączyli się do zabawy. Najtrudniej nauczycielom jednak było rozpoznać swoich podopiecznych, gdyż „ukryli się” pod barwnymi strojami. Chwilą wytchnienia i nabrania sił do dalszej zabawy była przerwa na obiad
i poczęstunek, który dzieci przygotowały w klasach. Oczywiście nie zabrakło wizyty Św. Mikołaja u grzecznych dzieci, a nasze niewątpliwie grzeczne są.

        Cała zabawa trwałaby zapewne dłużej, gdyż dzieciom sił nie brakował, ale czas na nią dobiegł końca i około 12.00 Pani Dyrektor uroczyście zakończyła imprezę, uznając ją za udaną. Ponadto wręczyła nagrody książkowe uczniom, których prace plastyczne w konkursie „Zapobiegajmy pożarom” zakwalifikowały się do etapu powiatowego. Gratulując laureatom i życząc sobie spokojnych oraz  bezpiecznych ferii zimowych, w dobrych humorach ( chociaż o nieco zmordowanych twarzach) wszyscy rozjechaliśmy się do domów.

                                                                                            Joanna Borys

 

Dodał: Joanna Siwińska       22 stycznia 2018r.
Dzień Babci i Dziadka!

Babcia i Dziadek to osoby, które  w życiu każdego dziecka ogrywają bardzo ważną rolę, bo kto pocieszy, przytuli, upiecze szarlotkę, u kogo są najwspanialsze wakacje i święta? Dlatego nikomu nie trzeba przypominać o randze obchodów święta Babci i Dziadka. Są to najpiękniejsze dni, w których obdarzani są Oni szczególnymi dowodami miłości. Jak co roku w Szkole Podstawowej im. J. H. Dąbrowskiego w Żydowie nie mogło zabraknąć dziadków na uroczystości dla nich przygotowanej 18 stycznia 2018 roku. Licznie przybywający do naszej placówki goście zasiadali na przygotowanych dla nich miejscach. Na twarzach dzieci widać było ogromną radość, skupienie oraz nutkę niepokoju. Uroczystość rozpoczęła Pani dyrektor Beata Szymko, która serdecznie przywitała przybyłych gości, między innymi seniorów z Domu Opieki Społecznej w Szczurkowie. Życzyła wszystkim Babciom oraz Dziadkom samych pięknych chwil w życiu i tego, aby zawsze byli dumni ze swych wnuków. Najważniejszą częścią uroczystości były występy naszych uczniów. Jako pierwsze prezentowały wierszyki i piosenki dzieci z Oddziału Przedszkolnego. Następnie wystąpiły  dzieci z klasy pierwszej i trzeciej. Wszyscy dziadkowie z dumą patrzyli na swoje wnuczęta, które włożyły wiele wysiłku w to, aby jak najlepiej wyrazić swoją miłość i szacunek oraz podziękować dziadkom za cierpliwość, zrozumienie i opiekę, a przede wszystkim za czas, który zawsze mają dla swoich wnuków. Wzruszenie dostojnych gości było ogromne, a ukradkiem ocierane  łzy świadczyły o miłości i  zadowoleniu z ukochanych wnuków, którzy obdarowywali swoich najbliższych własnoręcznie przygotowanymi prezentami, „słodkimi całusami” i życzeniami. Spotkanie zakończono słodkim poczęstunkiem,  przygotowanym przez rodziców i miłą rozmową. To był naprawdę wyjątkowy dzień, pełen radości oraz dumy. Szczęśliwe i uśmiechnięte twarze Babć i Dziadków po raz kolejny ukazały nam, jak ważne są takie spotkania i wspólnie spędzone chwile z wnukami. 

Joanna Siwińska

 


 

Dodał: Joanna Siwińska       21 stycznia 2018r.
Spotkanie opłatkowe!

Święta Bożego Narodzenie to czas kiedy wszyscy są blisko siebie, panuje magiczny nastrój, przepełniony rodzinnym ciepłem, radością i miłością. Dla nas Polaków obchody tych świąt to wielowiekowa tradycja, z którą silnie związani jesteśmy od najmłodszych lat. Uczniowie naszej szkoły, jak co roku zapragnęli godnie uczcić te święta. 22 grudnia 2017 roku przygotowali dla wszystkich oryginalne Jasełka wykonane pod kierunkiem p. Krzysztofa Nowodzielskiego. Zaprezentowany występ wprowadził uczestników spotkania w prawdziwie świąteczny nastrój. Słowa płynące ze szkolnej sceny uświadomiły nam, dlaczego co roku z taką niecierpliwością czekamy właśnie na nie. Po części artystycznej Pani dyrektor Beata Szymko podziękowała młodym artystom oraz ich opiekunowi za przygotowanie interesującej akademii. Pani dyrektor nie zapomniała także o ciepłych słowach i życzeniach, które skierowała do wszystkich z okazji świąt Bożego Narodzenia. Po życzeniach ks. Proboszcz Mariusz Grabas wspólnie z dziećmi odmówił modlitwę i pobłogosławił uczestników spotkania. Po błogosławieństwie wszyscy podzielili się opłatkiem, a następnie wzięli udział w szkolnej wigilii. Podczas której każda klasa oraz nauczyciele zaprezentowali  przygotowane kolędy. Było bardzo miło i świątecznie.

Joanna Siwińska

 


 

 

Dodał: Joanna Siwińska       27 grudnia 2017r.
Przedświąteczne spotkanie autorskie w Szkole Podstawowej w Żydowie!

Szkolne Koło SKO, funkcjonujące w Szkole Podstawowej im. Jana Henryka Dąbrowskiego w Żydowie, zorganizowało wraz z opiekunem – panią Joanną Borys – kolejne spotkanie w ramach ogólnopolskiej akcji czytelniczej „Cała Polska czyta dzieciom”. Tym razem odwiedził nas pan Stanisław Kwinto – syn nieżyjącej znanej lidzbarskiej pisarki – Ireny Kwinto.

Spotkanie miało miejsce 15 grudnia br. w murach naszej szkoły. Zjawili się na nim wszyscy uczniowie ( łącznie z oddziałem przedszkolnym) oraz nauczyciele i pracownicy. Wszyscy w kolorowych, kwiecistych strojach, bo pani Irena dużo miejsca w swojej twórczości przeznaczyła kwiatom.

Cała uroczystość poświęcona była przedstawieniu życia,  twórczości oraz zasług dla kultury regionalnej Ireny Kwinto. I to właśnie o tym opowiadał pan Stanisław – o życiu, codzienności, twórczości, ale w taki zwyczajny, skromny sposób.  Przywiózł ze sobą również pamiątki po swojej mamie, wśród których znalazły się rękopisy utworów, scenariusze przedstawień teatralnych
i oczywiście oryginalne nagrody, które otrzymała mama gościa. Najwięcej zainteresowania wzbudził Order Uśmiechu – nagroda przyznawana przez dzieci za twórczość dla dzieci. Nie zabrakło starych wydań gazet, w których były publikowane utwory pisarki. Wszystko to mogliśmy sami obejrzeć, dotknąć, dbając o to, by nie zniszczyć rodzinnych pamiątek. Uczniowie zadawali również pytania, na które syn pani Kwinto z chęcią odpowiadał.

Miłą niespodzianką dla pana Stanisława była inscenizacja legendy
o kaczeńcach w wykonaniu uczniów VI i VII klasy, przy której wszyscy się rozmarzyli i zatęsknili do wiosny.

Całe spotkanie przebiegło w miłej przedświątecznej atmosferze. Wręczając podziękowanie i drobny upominek dla pana Stanisława, życzyliśmy sobie wzajemnie:  „Wesołych i spokojnych świąt Bożego Narodzenia”.

                                                                                       Joanna Borys

 

Dodał: Joanna Siwińska       19 grudnia 2017r.
Wiizyta Mikołaja!

„Mikołajkowe czytanie dzieciom w Żydowie”

W ramach ogólnopolskiej akcji czytelniczej „Cała Polska czyta dzieciom” zapraszane są do Szkoły Podstawowej  im. Jana Henryka Dąbrowskiego
w Żydowie różne osobistości z naszego lokalnego środowiska, które czytają fragmenty bądź całe znane i lubiane utwory literackie naszym podopiecznym.

06.12.2017r. (właśnie w mikołajki) mieliśmy okazję gościć ks. Mariusza Grabasa, który w biskupim stroju zapoznał nas z legendą o Św. Mikołaju z Miry. Uczniowie słuchali z przejęciem
i zaciekawieniem, gdyż niewielu (zwłaszcza najmłodsi) znało prawdziwą historię Mikołaja.

Nie mogło zabraknąć również współczesnego Mikołaja z workiem pełnym upominków. W nastrojowej, zimowej i odświętnej scenerii  Św. Mikołaj wspólnie z księdzem Mariuszem częstował wszystkie grzeczne dzieci
i nauczycieli słodkościami. Każda klasa musiała „wkupić się” w łaski świętego wierszem lub piosenką.

Na koniec spotkania, Szkolne Koło SKO ogłosiło kiermasz kartek świątecznych. Przed samymi świętami, wrzucone do specjalnie przygotowanej na ten cel skrzynki, kartki zostaną dostarczone do adresatów przez listonosza SKO.

Zwieńczeniem spotkania było wspólne śpiewanie pieśni przy akompaniamencie gitary. Niebawem spotkamy się z innym znamienitym gościem, by poznawać wartość literatury i jej ponadczasowy charakter –
z panem Stanisławem Kwinto.

                                                                                              Joanna Borys

 

 

 

 

 

Dodał: Joanna Siwińska       7 grudnia 2017r.
Andrzejki listopad 2017 rok

Nasza szkoła podstawowa czynnie uczestniczy w podtrzymywaniu tradycji. Kontynuując tę pracę Samorząd Uczniowski zorganizował dla naszych uczniów Andrzejki. Były więc tradycyjne wróżby matrymonialne i zawodowe, a także wielce pożądana przez dzieci dyskoteka J. Niektórzy z naszych podopiecznych tak mocno poczuli ducha zabawy, że wyjęli z szafy swoje stroje na bal przebierańców.

W zabawie brały czynny udział wszystkie dzieci, chętnie tańcząc przy melodiach swoich ulubionych piosenek, biorąc udział w konkursach piosenek, korzystając z pomocy sympatycznych Wróżek. Cała zabawa została okrzyknięta udaną i uczniowie już nie mogą doczekać się kolejnych Andrzejek.

                                                                                  Ewa Hadała

 


 

 

Dodał: Joanna Siwińska       4 grudnia 2017r.
Gminny Przegląd Spektakli Profilaktycznych!

Wiele powodów do dumy przysporzyli naszej szkole uczniowie klasy VI. Na I Gminny Przegląd Spektakli Profilaktycznych, który odbył się 21 listopada 2017r. w Domu Kultury w Bezledach przygotowali bowiem wspólnymi siłami przedstawienie zatytułowane ,,Ola i dopalacze”. Zawarli w nim problemy swoje i rówieśników: potrzebie akceptacji i przynależności w grupie, odrzuceniu i niezrozumieniu. Uczniowie nie tylko wspólnymi siłami nakreślili problem, ale brali też czynny udział w powstawaniu tekstu. Wysiłki te nie poszły na marne i spektakl, będący efektem wielu godzin prób i ciężkiej pracy został doceniony przez publiczność, zarówno w Bezledach jak i w szkole.

Wszystkim Przyjaciołom i Rodzicom, którzy pomogli nam w organizacji tego przedsięwzięcia serdecznie dziękujemy.

Ewa Hadała

Dodał: Joanna Siwińska       26 listopada 2017r.
Z poezją w cztery oczy!

W ramach promocji czytelnictwa odbyło się w Szkole Podstawowej im. Jana Henryka Dąbrowskiego w Żydowie spotkanie autorskie z pisarzem, muzykiem wywodzącym się z naszego lokalnego środowiska – panem Tomaszem  Matuszewskim. 

W humorystyczny i zarazem edukacyjny sposób przedstawił on swoją twórczość. Przeczytał kilka utworów o różnej tematyce, w których zwrócił uwagę na grę słów i rolę, jaką mogą odgrywać w poezji związki frazeologiczne. Ponadto przypomniał uczniom pojęcie homofonu i zaprezentował, jak może zmienić się sens wypowiedzi, gdy przestawimy w zdaniu wyrazy.  Nie zabrakło podczas spotkania również akcentu muzycznego w postaci  wykonania autorskiej kołysanki, którą przetłumaczono na 8 języków. Widać było zaciekawienie  na twarzach uczestniczących w spotkaniu uczniów. Chętnie też brali udział w rozmowie z twórcą. Zadawali pytania dla niecodziennego gościa. Dla zainteresowanych poezją pan Tomasz zaproponował bliższe zapoznanie się z jego twórczością i zaprosił również do posłuchania jego gry na organach w kościele w Galinach, gdzie obecnie pracuje.

Po części oficjalnej pan Tomasz, jak na znaną osobę przystało, zajął się podpisywaniem swoich książek. Kolejka, jak widać, ustawiła się długa… Na koniec spotkania podziękowano i zaproszono gościa na kolejną wizytę. To było owocne spotkanie i dla uczniów, i dla pana Tomasza.

                                                                           Joanna Borys

 

Dodał: Joanna Siwińska       20 listopada 2017r.
Wizyta w Domu Opieki Społecznej w Szczurkowie!

,,Naród nie jest na dziś ani na jutro. Naród jest, aby był” – ta myśl kard. Stefana Wyszyńskiego przyświecała tegorocznym obchodom Święta Niepodległości w Szkole Podstawowej im. J. H. Dąbrowskiego w Żydowie. Z okazji 99 rocznicy odzyskania niepodległości  uczniowie klas III-VII przygotowali pod kierunkiem p. A. Jodko, p. E. Hadała, E. Kubiszewskiej oraz p. J. Siwińskiej montaż słowno-muzyczny, który został zaprezentowany w Domu Opieki Społecznej w Szczurkowie.  Podczas programu artystycznego dzieci przedstawiły losy Polski, przybliżyły okoliczności utraty niepodległości oraz wydarzenia z okresu zaborów, a następnie odzyskania niepodległości w dniu 11 listopada 1918 roku. Uczniowie pensjonariuszom zaprezentowali piękne wiersze, taniec z flagą oraz pieśni patriotyczne, które zachęciły do wspólnego śpiewania. Występ dzieci wprowadził mieszkańców w stan zadumy i refleksji, dla wielu będąc powodem do wzruszeń. Podziękowaniom i oklaskom nie było końca.

J. Siwińska

 

 

Dodał: Joanna Siwińska       17 listopada 2017r.
Narodowe Święto Niepodległości!

 

Znalezione obrazy dla zapytania odzyskanie niepodległości polska

 

„ Gminne obchody Narodowego Święta Niepodległości”

Rocznica odzyskania przez Polskę niepodległości, a wraz z nią uroczyste świętowanie tego wielkiego wydarzenia, na stałe wpisuje się w kalendarz szkolnych uroczystości  Szkoły Podstawowej im. Jana Henryka Dąbrowskiego w Żydowie. W tym roku szczególnie uroczyście obchodzono kolejną rocznicę w naszej szkole, gdyż  byliśmy gospodarzem gminnych obchodów Narodowego Święta Niepodległości. „Naród nie jest na dziś ani na jutro. Naród jest, aby był.” – te słowa, wypowiedziane przez kardynała Stefana Wyszyńskiego przyświecały tegorocznym obchodom Narodowego Święta Niepodległości w Żydowie. Po dokonaniu w 1795 roku przez Rosję, Prusy i Austrię trzeciego rozbioru Polski, nasza ojczyzna zniknęła z mapy Europy i świata na wiele lat. Dopiero I wojna światowa dała Polsce szansę na walkę o niepodległość. 11 listopada 1918 roku, po 123 latach zaborów, Polska odzyskała niepodległość. Pamiętając te wydarzenia i ich wagę, przygotowano piękny i wzruszający program artystyczny, którego część oficjalna odbyła się w Kościele Parafialnym pod wyzwaniem Najświętszej Marii Panny w Żydowie. Na wstępie, ksiądz proboszcz – Mariusz Grabas – przywitał przybyłych gości. Swoją obecnością zaszczycili nas kapłani z księdzem infułatem Adolfem Setlakiem, Burmistrz Miasta Bartoszyce – pan Piotr Petrykowski, Wójt Gminy Bartoszyce – pani Jadwiga Gut, przedstawiciele służb mundurowych: XX Bartoszyckiej Brygady Zmechanizowanej z kompanią honorową, Straży Granicznej z proporcem, Państwowej Straży Pożarnej, Nadleśnictwa Bartoszyce, przedstawiciele Związku Sybiraków z pocztem sztandarowym, dyrektorowie szkół gminnych wraz z pocztami sztandarowymi, dyrektorowie i kierownicy jednostek organizacyjnych Gminy Bartoszyce, radni Rady Gminy Bartoszyce, pracownicy Urzędu Gminy, sołtysowie, młodzież, parafianie.

Uroczystość rozpoczęła pani Wójt Gminy Bartoszyce. W swoim przemówieniu przybliżyła historię odzyskania przez Polskę niepodległości,  przywitała zgromadzonych oraz wyraziła satysfakcję z kultywowania tradycji obchodzenia uroczyście tak bardzo ważnego w historii Polski święta.

Pamiętając wydarzenia tamtych lat,  uczniowie naszej szkoły, pod opieką pań – Anny Jodko, Ewy Hadała oraz Joanny Siwińskiej,  przygotowali uroczystą akademię, którą przedstawiono tuż po wypowiedzi pani Wójt. Swoim występem porwali serca słuchaczy, a nie jednemu łezka popłynęła z oczu. Przygotowane wiersze przypomniały wielu starszym o latach ich dzieciństwa, pieśni patriotyczne porywały do śpiewu. Starannie skomponowany scenariusz, przygotowana dekoracja i dbałość o stroje młodych aktorów i szkolnego chóru  zwróciły uwagę i wywołały pochlebne komentarze wśród przybyłych. W uszach słuchaczy długo jeszcze rozbrzmiewał polonez odtańczony przez uczniów i uczennice w pięknych strojach z epoki napoleońskiej. Wychowankowie zebrali brawa i słowa uznania. Gdy opadły emocje po akademii, ksiądz proboszcz - Mariusz Grabas zaprosił na Mszę Świętą, którą celebrował wspomniany ksiądz infułat Adolf Setlak. Po uroczystościach w kościele wszyscy udali się do szkoły na ciepły poczęstunek. Przybyłych już w progu przywitali gospodarze: Pani Dyrektor – Beata Szymko, nauczyciele i  pracownicy Szkoły Podstawowej im. J. H. w Żydowie. W miłej atmosferze, przy dźwiękach pieśni patriotycznych świętowano do godzin wieczornych.

                                                                                Joanna Borys

 

 

 

 

 

 

 

 

Dodał: Joanna Siwińska       12 listopada 2017r.
Zaczytani w Chotomskiej!

Każda okazja jest dobra, aby poczytać. Z tego założenia wychodzą uczniowie i nauczyciele Szkoły Podstawowej im. Jana Henryka Dąbrowskiego w Żydowie. Korzystając ze sposobności, że w październiku swoje urodziny obchodziłaby znana polska pisarka dziecięca – Wanda Chotomska, zorganizowano  jej urodziny w naszej szkole.

W lekcji bibliotecznej zorganizowanej przez bibliotekarza, panią Joannę Borys, w ramach akcji „Cała Polska czyta dzieciom” wzięli udział uczniowie klas I – VII, bo przecież znajomość naszych rodzimych poetów i ich twórczości jest niezbędna w każdym wieku. Podopieczni, 8 listopada br.,  zapoznali się
z życiem i dziełami pani Wandy. Obejrzeli prezentację multimedialną uzupełnioną komentarzem nauczyciela. Posłuchali recytacji wierszy tejże
w wykonaniu starszych kolegów i koleżanek. Uczestniczyli również w quizie ze słodkimi nagrodami, dotyczącym prezentowanych treści. Na koniec odbyło się podsumowanie szkolnego etapu konkursu plastycznego, organizowanego przez Oranżerię Kultury w Lidzbarku Warmińskim, na plastyczną interpretację utworu Chotomskiej.

Spotkanie z twórczością Wandy Chotomskiej było jedną z wielu przewidzianych w tym roku lekcji bibliotecznych dotyczących twórczości dziecięcej i młodzieżowej. Czytanie sprzyja wszechstronnemu rozwojowi dzieci, ale to od nas zależy, czy rozwiną w sobie nawyk czytania już od najmłodszych lat. Liczymy, że w ten sposób uczniowie naszej szkoły zaczną częściej sięgać po literaturę w tradycyjnym, książkowym wydaniu, które przecież jest najbardziej przyjemne.

                                                                                                                       Joanna Borys

 

 

Dodał: Joanna Siwińska       12 listopada 2017r.
Dzień Papieski w Szkole Podstawowej w Żydowie

Dnia 27.10.2017r. w Szkole Podstawowej im. J.H. Dąbrowskiego w Żydowie obchodzony był   XVII Dzięń Papieski pod hasłem „ Idźmy naprzód z nadzieją”. Z tej okazji odbył się apel, w którym udział wzięli wszyscy uczniowie oraz nauczyciele na czele z panią dyr. Beatą Szymko, a także zaproszony gość - ks. proboszcz Mariusz Grabas.

W części artystycznej uczniowie kl. V zaprezentowali fragmenty wypowiedzi św. Jana Pawła II nawiązujące do tegorocznego hasła, oraz przypomnieli niektóre fakty z życia papieża, ukazujące jego niezwykłą wiarę i nadzieję opartą na Chrystusie.

Całość programu dopełniał żywiołowo wykonany śpiew piosenek, przy gitarowym akompaniamencie pana katechety Krzysztofa Nowodzielskiego, oraz pokaz slajdów ze zdjęciami z życia Karola Wojtyły.

Na zakończenie dzieci wzięły udział w krótkim quizie sprawdzającym zapamiętane treści dotyczące życia papieża. Nagrodą za poprawne odpowiedzi były słodycze oraz obrazki z wizerunkiem świętego Jana Pawła II.

Krzysztof Nowodzielski

 

 

 

 

Dodał: Joanna Siwińska       5 listopada 2017r.
DZIEŃ ZDROWEGO ŚNIADANIA

Dzień Zdrowego Śniadania

       

        19 października obchodziliśmy w naszej szkole Dzień Zdrowego Śniadania pod hasłem „Śniadanie Daje Moc”. Tego dnia wszyscy uczniowie, nauczyciele i pracownicy szkoły ubrali się na żółto i pomarańczowo. Najbardziej „żółci” zostali nagrodzeni za pomysłowość i wysiłek.  Żółty i pomarańczowy to kolory dominujące również w przygotowanych przez uczniów sałatkach i kanapkach. Najpierw jednak obejrzeliśmy filmy o zasadach zdrowego odżywiania oraz higienie przygotowania i spożywania posiłków. Później uczniowie  z wychowawcami przygotowywali pożywne, zdrowe śniadanie – kanapki, sałatki, szaszłyki warzywne lub owocowe, pasty. Przygotowany wspólny posiłek miał formę „szwedzkiego stołu”. Wreszcie nadszedł czas na wspólne spożywanie przygotowanych potraw. Wszystkim bardzo podobał się wspólny posiłek. Apetyty wszystkim dopisywały. Potrawy okazały się nie tylko estetycznie podane, ale przede wszystkim smaczne.

Śniadanie to najważniejszy posiłek dnia. Dzięki niemu dzieci mają energię do nauki, lepiej koncentrują się podczas lekcji i mają siłę do zabawy.

Elżbieta Kubiszewska

 

 

Dodał: Joanna Siwińska       22 października 2017r.
Dzień Edukacji Narodowej i Pasowanie na ucznia w Szkole Podstawowej w Żydowie

13 października 2017 r. w Szkole Podstawowej im. Jana Henryka Dąbrowskiego w Żydowie  odbyła się uroczysta Akademia z okazji Dnia Edukacji Narodowej. Dzień Edukacji Narodowej to szczególny dzień, w którym podkreślamy wiodącą rolę nauczycieli w zapewnieniu najwyższej jakości edukacji. Tradycją naszej szkoły w tym dniu jest ślubowanie i pasowanie na uczniów pierwszoklasistów. W uroczystości uczestniczyli nauczyciele, pracownicy administracji i obsługi, uczniowie, ich rodzice oraz zaproszeni goście: kierownik referatu oświaty Iwona Birecka oraz  proboszcz parafii ks. Mariusz Grabas. Spotkanie rozpoczęły życzenia złożone przez panią dyrektor Beatę Szymko, która podziękowała wszystkim zaangażowanym w pracę na rzecz oświaty, a  wyróżniającym się pracownikom wręczyła Nagrody Dyrektora Szkoły. Następnie głos zabrała pani Iwona Birecka, życząc wszystkim pracownikom szkoły wielu sukcesów i satysfakcji z wykonywanej pracy zawodowej. Popłynęło również wiele ciepłych i miłych słów w kierunku naszych nauczycieli od p. Joanny Borys, przewodniczącej Rady Rodziców, która w imieniu rodziców wyraziła wdzięczność za codzienny trud pracy nauczyciela, jego poświęcenie, czujność i  troskę o dobro wychowanków. Po zakończeniu oficjalnej części uroczystości dzieci z oddziału przedszkolnego zaprezentowały przygotowane pod kierunkiem p. Anny Jodko piosenki i tańce.  Następnie odbyła się kolejna część uroczystości, czyli pasowanie na ucznia przygotowane przez panią Elżbietę Grzyb. Ta wieloletnia, polska tradycja jest chętnie kontynuowana w każdej szkole. Pasowanie na ucznia to uroczystość o znaczeniu bardziej symbolicznym niż formalnym, podczas której pierwszoklasiści składają ślubowanie i oficjalnie zostają włączeni do społeczności szkolnej. Pasowanie składało się z trzech elementów:

  • część artystyczna z wierszami i piosenkami przygotowanymi przez dzieci,
  • pasowanie wraz ze złożeniem ślubowania,
  • spotkanie w klasach, połączone z drobnym poczęstunkiem.

Na zakończenie uczniowie klasy trzeciej wraz z wychowawczynią Joanną Siwińską podziękowali piosenką pracownikom szkoły za trud i wychowanie oraz wręczyli piękne własnoręcznie wykonane laurki.

Joanna Siwińska

 

 

Dodał: Joanna Siwińska       15 października 2017r.
Święto pieczonego ziemniaka w Szkole Podstawowej w Żydowie

„Święto dzisiaj wielkie mamy”

Pieczenie kiełbasek i ziemniaków – super sprawa, ale jak to robią chłopcy, to lepiej smakuje.           W końcu najlepsi kucharze na świecie to mężczyźni…

To właśnie płeć brzydka miała 29 września br. swoje święto. Tego dnia uroczyście obchodzono w Szkole Podstawowej im. J. H. Dąbrowskiego Dzień Chłopaka połączony ze szkolnym świętem pieczonego ziemniaka.

W tym też dniu wszyscy chłopcy ze szkoły  byli traktowani szczególnie. Oprócz zwolnienia z odpytywania oczywiście zostali obdarowani ogromem upominków, życzeń i  miłych słów zarówno od koleżanek ze szkoły, jak i nauczycielek. W nagrodę mogli się wykazać swoją zaradnością i pomysłowością podczas ogniska, które przygotował dla nas zaprzyjaźniony ze szkołą pan leśniczy. Gorące kiełbaski,  kipiąca zupka, małe co nieco – tego nam było trzeba pod koniec tego ciężkiego, pracującego tygodnia. Dobre nastroje  i odświętny klimat towarzyszył naszym uczniom i nauczycielom podczas całego pobytu w leśniczówce. Najmłodsi, pod okiem starszaków, szaleli bez wytchnienia wśród jesiennych liści, kasztanów, żołędzi. Niektórzy pokusili się o zbieranie grzybów. Nieco starsi szukali oznak jesieni w przyrodzie. Najstarsi zaś dbali o bezpieczeństwo wszystkich podczas pieczenia kiełbasek i ziemniaków. Oczywiście swoją obecnością zaszczycili nas również rodzice, którzy włączyli się czynnie w pomoc w organizacji i przebiegu tego dnia. Zmęczeni, ale w znakomitych humorach zakończyliśmy świętowanie.  Wszyscy cali i zdrowi wrócili do domów.

            Wspólne zabawy, rozmowy, delektowanie się urokami pięknej polskiej jesieni sprzyjają dobrym kontaktom interpersonalnym, zbliżają. Przyjaźnie zawiązane w szkole trwają zazwyczaj przez całe życie, a miłe szkolne wspomnienia niech umilają nam je jak najdłużej.

                                                                                     Joanna Borys

 

fot. J.Siwińska

 

Dodał: Joanna Siwińska       3 października 2017r.
Wszyscy czytamy Wyspiańskiego