poczekaj sekundeczkę
MENU

 

Inspektor Ochrony Danych Osobowych

   Kontakt: Daniel Mierzyński

   e-mail danielmierzynski@bodo24.pl

   tel. 513 850 229      

 

 

     

 

 

 

 

 


 

start /
serwis w tej chwili ogląda 2 osób
serwiszglossie

SZKOŁA PODSTAWOWA W ŻYDOWIE ZDOBYŁA CERTYFIKAT

MAMY CERTYFIKAT!

 

Taka okazja zdarza się w historii człowieka (w historii szkół również) tylko raz. Mieliśmy bowiem niezaprzeczalny zaszczyt, połączony z przyjemnością, włączyć się w świętowanie setnej rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości. I to jak!

Nasza szkoła wzięła udział w programie ,,Szkoła dla Niepodległej”. Aby uzyskać  ten tytuł  musieliśmy wykonać siedem zadań z pięciu zaproponowanych obszarów w okresie od września 2017r. do grudnia 2018roku. Było to pretekstem do cieszenia się tą niezwykłą rocznicą przez dłuższy czas.

 

Zaczęliśmy jeszcze w 2017 r.,  bowiem rozpoczynający nasz udział w programie apel z okazji 99 Rocznicy Odzyskania Niepodległości przedstawialiśmy nie tylko kolegom i nauczycielom, ale przygotowaliśmy Gminne Obchody Dnia Niepodległości. Kościół pod wezwaniem Narodzenia Najświętszej Maryi Panny w Żydowie wypełnił się najważniejszymi osobami w gminie i powiecie. Przybyły się najwyższe lokalne władze, Pani Wójt, Pan Burmistrz i pan Starosta, dyrektorzy szkół gminnych, radni gminy oraz poczty sztandarowe szkół,  XX Bartoszyckiej Brygady Zmechanizowanej, Nadleśnictwa oraz Związku Sybiraków. Stawili się również rodzice oraz okoliczni mieszkańcy. Uczniowie wzruszyli zebranych do łez piękną recytacją i śpiewem oraz polonezem zamykającym część artystyczną.

     Wiosną zaczęliśmy biegać! Biegać dla Niepodległej! 4 maja 2018r. rozradowani piękną pogodą pobiegliśmy ciesząc się młodością, wolnością i niepodległością.  Była to nowa dla nas forma patriotyzmu, ale jakże przyjemna i przyniosła wszystkim uczestnikom wiele radości. Biegliśmy w dużej grupie, bo nie tylko uczniowie korzystali z tej rekreacji, ale również rodzice, absolwenci, nauczyciele oraz starsze rodzeństwo – słowem każdy, kto tylko mógł tego dnia wyjść z domu.

Planując działania pamiętaliśmy również o udziale naszego patrona, Jana Henryka Dąbrowskiego, w walkach o odzyskanie naszej niepodległości. Tablice granitowe znajdujące się na terenie naszej szkoły upamiętniają miejsca bitew podczas kampanii 1807r., kiedy generał Dąbrowski walczył o niepodległość u boku Napoleona. Na stulecie odzyskania niepodległości miejsce to zostało pięknie udekorowane, a społeczność uczniowska  odśpiewała cały hymn państwowy.

Patriotyzm, żeby był żywy, musi nam towarzyszyć na co dzień. W pamięci, w pieśni, w sztuce, w szkole, w każdym domu. Nie co sto lat, nie dwa razy do roku. Zawsze. Dlatego pierwszą szkolną wycieczkę w październiku 2018r. zaplanowaliśmy nie tylko do kina, ale odwiedziliśmy Cmentarz Wojenny w Lidzbarku Warmińskim. Spoczęli tam żołnierze armii rosyjskiej, ale także Brytyjczycy, Francuzi i Polacy którzy zostali wzięci do pruskiej niewoli podczas działań wojennych I wojny światowej. Na niektórych grobach widniały nazwiska, ale wiele było bezimiennych. Zapalając znicze myśleliśmy o tym, że spoczywają tu ludzie, którzy zginęli walcząc o nowy kształt świata, który nam, Polakom, przyniósł niepodległość.

Pamięć przekazuje się nie tylko w szkolnej ławce i przy tablicy, ale także przy domowym ognisku, mogąc odnieść coś tak wielkiego jak historia Polski do ludzi i spraw nam najbliższych. Dlatego, chcąc lepiej zrozumieć jaki wpływ wywarł 11 listopada 1918r. na nasze rodziny, zapytaliśmy o to naszych dziadków. Co prawda, większość z nich również tego nie pamięta, bo nasi dziadkowie są na to za młodzi, ale dzięki nim poznaliśmy lepiej codzienne troski i zmartwienia Polaków na przestrzeni tych stu lat. Zebrane wspomnienia zaprezentowaliśmy na szkolnej wystawie ,,Gdzie byli moi dziadkowie sto lat temu?I” Była to dla nas ogromna lekcja pokory, historii i zaradności, jaką w ciężkich czasach ludzie potrafią z siebie wykrzesać.

Jednym z ostatnich działań było zaprojektowanie symbolu Niepodległej. Wielu uczniów uruchomiło swoją wyobraźnię i kreatywność, aby przedstawić ciekawe pomysły na upamiętnienie stulecia istnienia państwa polskiego. Zadanie miało formę konkursu, dlatego w tajnym głosowaniu, w którym mógł wziąć udział każdy uczeń i pracownik szkoły wybraliśmy najciekawszą pracę. Najwięcej głosów zdobył projekt wykonany przez uczennicę klasy ósmej Dominikę Boruszewską.

Uzyskanie tytułu ,,Szkoła dla Niepodległej” jest dla nas powodem do dumy i ukoronowaniem starań towarzyszących nam przez ponad rok. Nieliczni podjęli się tego trudu i nie wszyscy dotarli do zaplanowanego finału. Mamy nadzieję, że wspomnienia związane z niecodziennymi działaniami będą nam towarzyszyły przez całe życie, a nasze świadectwo miłości Ojczyzny obudzi patriotyzm w innych.

 Ewa Hadała

 

 

 

 

 

 

Dodał: Joanna Siwińska       19 maja 2019r.
DZIEŃ ZIEMI i GMINNY KONKURS PLASTYCZNY W SZKOLE PODSTAWOWEJ ŻYDOWIE !

Dodał: Joanna Siwińska       14 maja 2019r.
WARSZTATY DLA RODZICÓW W SZKOLE PODSTAWOWEJ IM. JANA HENRYKA DĄBROWSKIEGO W ŻYDOWIE!

Dyrektor Szkoły Podstawowej  w Żydowie oraz Rada Pedagogiczna serdecznie zapraszają rodziców,  30 maja 2019 roku - godzina 15. 30,  na warsztaty  pod tytułem:  „Jak mówić,  żeby dziecko słuchało, jak słuchać żeby dziecko mówiło”,  zorganizowane w zakresie działań profilaktycznych w ramach programu

„Młodość bez uzależnień”.

 

 

 

Dodał: Joanna Siwińska       12 maja 2019r.
PIKNIK RODZINNY W SZKOLE PODSTAWOWEJ W ŻYDOWIE!

Dodał: Joanna Siwińska       12 maja 2019r.
APEL ŚWIĘTA MAJOWE - SZKOŁA PODSTAWOWA W ŻYDOWIE!