skomentowane fotki
serwiszglossie
AKTUALNOŚCI ZOBACZ WSZYSTKIE

PIKNIK RODZINNY W SZKOLE PODSTAWOWEJ W ŻYDOWIE

Dodał: Joanna Siwińska
kiedy: 7 maja 2017r.
DZIEŃ ZIEMI w Szkole Podstawowej im. J. H. Dąbrowskiego w Żydowie

DZIEŃ ZIEMI

w Szkole Podstawowej im. J. H. Dąbrowskiego w Żydowie

 

         5 maja 2017 roku odbył się w naszej szkole uroczysty apel z okazji Dnia Ziemi. Na uroczystość przybyli zaprzyjaźnieni z naszą szkołą przedstawiciele Gminy Bartoszyce, Nadleśnictwa Bartoszyce oraz Koła Łowieckiego „Szarak”. Uczniowie klasy II i III zaprezentowali przygotowane specjalnie na tę okazję piosenki o tematyce przyrodniczej. Najmłodsi z oddziału przedszkolnego zatańczyli i zaśpiewali „Deszczową piosenkę”. Uczennice klasy IV i V przedstawiły napisane przez siebie wiersze o ochronie przyrody. Nasz gość z Nadleśnictwa Bartoszyce przygotował bardzo ciekawą i pouczającą prezentację o zagrożeniach czyhających w lesie na „nieuważnych gości”. Dekorację apelu stanowiły prace plastyczne, które wpłynęły na organizowany przez naszą szkołę Gminny Konkurs Plastyczny pt.: „Człowiek i przyroda”. Na konkurs wpłynęło 155 prac ze wszystkich szkół podstawowych Gminy Bartoszyce. Zaproszeni goście, jako komisja konkursowa, wyłonili zwycięzców w poszczególnych kategoriach wiekowych. Mięli na pewno niełatwe zadanie. Sponsorami nagród dla laureatów było Nadleśnictwo Bartoszyce i Koło Łowieckie „Szarak”.

                                                                     Elżbieta Kubiszewska

 

Dodał: Joanna Siwińska
kiedy: 7 maja 2017r.
Apel 226 rocznica uchwalenia Konstytucji 3 Maja.

28 kwietnia 2017 r. w Szkole Podstawowej w Żydowie odbyła się lekcja historii dotycząca wydarzeń z 3 maja 1791 roku. Uczniowie przedstawili obraz podzielonej szlachty  tamtych czasów. Król Stanisław August Poniatowski zwolennik reform wraz z obozem pragnącym reform doprowadził do uchwalenia Konstytucji 3 maja. Pierwszej w Europie, która m.in zawierała trójpodział władzy, przywróciła tron dziedziczny, zniosła liberum veto i nadała pewne prawa mieszczanom. Podczas lekcji historii uczniowie wcielili się w postaci T. Rejtana, A. Czartoryskiego, H. Kołłątaja, Sz. Potockiego, Rzewuskiego czy tez S. Staszica. Przedstawienie uczniów kolejny raz przypomniało nam o ważnym wydarzeniu z dziejów naszego państwa. 

Anna Jodko

 

 

Dodał: Joanna Siwińska
kiedy: 7 maja 2017r.
Konkurs recytatorski - etap szkolny

21 kwietnia 2017 roku dwunastu uczniów z klasy trzeciej, piątej oraz szóstej stanęło do konkursowej rywalizacji prezentując swoje recytatorskie umiejętności. Szkolna komisja konkursowa w składzie: p. Beata Szymko, p. Ewa Hadała,  p. Elżbieta Kubiszewska i p. Joanna Siwińska  oceniały poszczególne występy biorąc pod uwagę dobór repertuaru do możliwości wykonawczych i wieku uczestnika, interpretację wiersza, kulturę słowa w tym dykcję, tempo i głośność mówienia oraz ogólny wyraz artystyczny. Uczniowie byli bardzo dobrze przygotowani i pięknie wyrecytowali wybrane wiersze. Komisja miała duży problem z wyłonieniem zwycięzców. W grupie młodszej I miejsce – Aleksandra Borys, II miejsce – Igor Ziatyk, III miejsce - Mateusz Żyliński. W grupie starszej I miejsce -  Agata Rybak, II miejsce - Wiktoria Boruszewska. Wszystkim uczestnikom konkursu gratulujemy! Laureaci  którzy zajęli pierwsze miejsce będą reprezentowali naszą szkołę w etapie gminnym konkursu recytatorskiego. Życzymy sukcesu!

J. Siwińska

Dodał: Joanna Siwińska
kiedy: 24 kwietnia 2017r.
Światowy Dzień Świadomości Autyzmu w Szkole Podstawowej w Żydowie!

Autyzm jest całościowym zaburzeniem rozwojowym o podłożu neurologicznym, które dotyka tysięcy dzieci w Polsce. Osoby z autyzmem mogą mieć problemy z porozumiewaniem się, wyrażaniem uczuć i budowaniem relacji interpersonalnych. Na początku kwietnia obchodzimy Światowy Dzień  Wiedzy o Autyzmie. Z tej okazji 11 kwietnia 2017 roku nasza szkoła na znak solidarności z osobami z autyzmem wzięła udział w akcji „Polska na Niebiesko", zorganizowanej w ramach obchodów Światowego Dnia Świadomości Autyzmu. W tym dniu na szkolnym korytarzu zawisły balony  kolorze niebieskim, dzieci przyszły do szkoły ubrane na niebiesko. Uczniowie uczestniczyli w apelu poświęconym poszerzaniu wiedzy w tym temacie. W czasie tego spotkani zapoznali się oni z prezentacją multimedialną „Co to jest autyzm?” oraz filmem profilaktycznym przygotowanym przez Fundację Synapsis w ramach akcji „Autyzm wprowadza zmysły w błąd”. Mogli również pogłębić swoja wiedzę dzięki informacjom zamieszczonym na gazetce ściennej. Ponadto wychowawcy klas II – VI  przygotowali pogadanki na  temat autyzmu w ramach zajęć klasowych. Podjęte działania miały na celu podniesienie świadomości społecznej i propagowanie wiedzy na temat tego zaburzenia. Wspólnie możemy cieszyć się sukcesem tego dnia, gdyż zarówno przedszkolacy, jak i uczniowie wyszli ze spotkania bogatsi w wiedzę na temat autyzmu.

 

J. Siwińska

 

Dodał: Joanna Siwińska
kiedy: 18 kwietnia 2017r.
„Pogoń za zającem” – wycieczka klas 0-III do Centrum Aktywnego Wypoczynku GWAREK

Wielkanoc to bardzo ważny okres w naszym życiu, i zarazem najważniejsze święto w ciągu roku. Nasi uczniowie chcąc jak najlepiej przygotować się do świąt, działają na wielu płaszczyznach. Ozdabiają sale lekcyjne, wykonują kartki świąteczne, ozdabiają jajka, uczą się piosenek i wierszyków o tematyce świątecznej. Rozmowy na temat zwyczajów wielkanocnych słychać za drzwiami każdej sali lekcyjnej. Chcąc umilić czas oczekiwania na tak wspaniałe święta wychowawczynie klas 0-III wraz z dziećmi w piątek 7 kwietnia 2017r. wybrały się na wycieczkę do Centrum Aktywnego Wypoczynku GWAREK  w Pięknej Górze. Tu dzieci uganiały się za wielkanocnym zajączkiem. Pod okiem doświadczonych animatorów poznały tradycje wielkanocne. Upiekły ciasteczka, które ozdo­biły i skosztowały popijając ciepłą herbatą. Szukały jaj wielkanocnych, poznały tajemnice dzikiego ogrodu i sprawdziły co kryją w sobie otchłanie zieleni, dotarły krętymi korytarzami do norki zajączka, obejrzały teatrzyk kukiełkowy, wspólnie wykonały taniec szalonego kurczaka, odwiedziły świat podwodnych bąbelków. Na koniec dzieci odnalazły wielkanocnego zająca, którego mocno wyściskały a potem zrobiliśmy sobie wspól­ną fotografię.  Cele i założenia wyjazdu zostały osiągnięte. Zajęcia przygotowane były w sposób całkowicie profesjonalny, dlatego podczas zabawy dzieci nawet przez moment nie nudziły się. Wycieczka na długo zostanie w ich pamięci.

J. Siwińska

 

 

Dodał: Joanna Siwińska
kiedy: 10 kwietnia 2017r.
Dzień Kultury Brytyjskiej w Szkole Podstawowej w Żydowie!

Dzień Kultury Brytyjskiej

28 marca w naszej szkole po raz pierwszy został zorganizowany Dzień Kultury Brytyjskiej. Głównymi celami tego wydarzenia było motywowanie  do poszerzania wiedzy na temat Zjednoczonego Królestwa Wielkiej Brytanii i Irlandii Północnej, jego kultury, tradycji oraz rozwijanie kompetencji językowych  u dzieci. Uczniowie, pod kierownictwem nauczycielki języka angielskiego-Jolanty Milewskiej, przygotowali przedstawienie w trakcie którego zapoznano społeczność szkolną z podstawowymi informacjami na temat krajów wchodzących w skład Zjednoczonego Królestwa, popularnych świąt i zwyczajów oraz zabytków Londynu. Dzieci  śpiewały   piosenki w języku angielskim, a także zaprezentowały scenkę o pingwinku, który zgubił swoją mamę. Aktorzy wykazali się  pełnym zaangażowaniem i  otrzymali gromkie brawa. Ważnym punktem obchodów Dnia Kultury Brytyjskiej było rozstrzygnięcie szkolnego konkursu na symbole Wielkiej Brytanii. Dzieci wykonały piękne flagi oraz budowle wykorzystując różne techniki i materiały. Pojawiła się między innymi znana wieża zegarowa- Big Ben oraz charakterystyczny londyński autobus. Wszyscy uczestnicy  zostali nagrodzeni za swój trud włożony w wykonanie prac konkursowych. Uroczystość przybliżyła kulturę i tradycje kraju, którego języka uczymy się w szkole. Pokazała, że nauka angielskiego może być również dobrą zabawą. Zachęciła także uczniów do samodzielnego zgłębiania tajemnic Zjednoczonego Królestwa.

J. Milewska

 

 

 

 

 

Dodał: Joanna Siwińska
kiedy: 29 marca 2017r.
Rekolekcje Wielkopostne!

Co roku w Wielkim Poście organizowane są szkolne rekolekcje. W tym roku miały one miejsce 24 marca 2017 roku. Najpierw dzieci udały się do pobliskiego kościoła na mszę świętą, podczas której wysłuchały  nauki rekolekcyjnej wygłoszonej przez ks. proboszcza. Następnie w szkole odbyło się spotkanie z siostrą zakonną należąco do Zgromadzenia Sióstr Serafitek. Zgromadzenie Serafitek powstało w Zakroczymiu w 1881 roku założone przez Bł. O. Honorata Koźmińskiego kapucyna i Bł. Małgorzatę Szewczyk w celu odrodzenia religijnego i moralnego narodu. Obecnie Zgromadzenie kontynuuje działalność zapoczątkowaną przez Założycieli. Dominuje praca na rzecz ludzi niesamodzielnych, nieuleczalnie chorych, osób starszych i upośledzonych dzieci. Siostry angażują się też w pracę jako katechetki, pielęgniarki, przedszkolanki, kancelistki, organistki. Podczas spotkania  dzieci dowiedziały się wiele ciekawych rzeczy na temat błogosławionej siostry Sancji Szymkowiak oraz  błogosławionej siostry Łucji Szewczyk. Wspólnie spędzone rekolekcje były bardzo ważnym momentem w życiu szkoły.

J. Siwińska