poczekaj sekundeczkę
start / AKTUALNOŚCI
serwis w tej chwili ogląda 1 osób
serwiszglossie

Wiizyta Mikołaja!

„Mikołajkowe czytanie dzieciom w Żydowie”

W ramach ogólnopolskiej akcji czytelniczej „Cała Polska czyta dzieciom” zapraszane są do Szkoły Podstawowej  im. Jana Henryka Dąbrowskiego
w Żydowie różne osobistości z naszego lokalnego środowiska, które czytają fragmenty bądź całe znane i lubiane utwory literackie naszym podopiecznym.

06.12.2017r. (właśnie w mikołajki) mieliśmy okazję gościć ks. Mariusza Grabasa, który w biskupim stroju zapoznał nas z legendą o Św. Mikołaju z Miry. Uczniowie słuchali z przejęciem
i zaciekawieniem, gdyż niewielu (zwłaszcza najmłodsi) znało prawdziwą historię Mikołaja.

Nie mogło zabraknąć również współczesnego Mikołaja z workiem pełnym upominków. W nastrojowej, zimowej i odświętnej scenerii  Św. Mikołaj wspólnie z księdzem Mariuszem częstował wszystkie grzeczne dzieci
i nauczycieli słodkościami. Każda klasa musiała „wkupić się” w łaski świętego wierszem lub piosenką.

Na koniec spotkania, Szkolne Koło SKO ogłosiło kiermasz kartek świątecznych. Przed samymi świętami, wrzucone do specjalnie przygotowanej na ten cel skrzynki, kartki zostaną dostarczone do adresatów przez listonosza SKO.

Zwieńczeniem spotkania było wspólne śpiewanie pieśni przy akompaniamencie gitary. Niebawem spotkamy się z innym znamienitym gościem, by poznawać wartość literatury i jej ponadczasowy charakter –
z panem Stanisławem Kwinto.

                                                                                              Joanna Borys

 

 

 

 

 

Dodał: Joanna Siwińska       7 grudnia 2017r.
Andrzejki listopad 2017 rok

Nasza szkoła podstawowa czynnie uczestniczy w podtrzymywaniu tradycji. Kontynuując tę pracę Samorząd Uczniowski zorganizował dla naszych uczniów Andrzejki. Były więc tradycyjne wróżby matrymonialne i zawodowe, a także wielce pożądana przez dzieci dyskoteka J. Niektórzy z naszych podopiecznych tak mocno poczuli ducha zabawy, że wyjęli z szafy swoje stroje na bal przebierańców.

W zabawie brały czynny udział wszystkie dzieci, chętnie tańcząc przy melodiach swoich ulubionych piosenek, biorąc udział w konkursach piosenek, korzystając z pomocy sympatycznych Wróżek. Cała zabawa została okrzyknięta udaną i uczniowie już nie mogą doczekać się kolejnych Andrzejek.

                                                                                  Ewa Hadała

 


 

 

Dodał: Joanna Siwińska       4 grudnia 2017r.
Gminny Przegląd Spektakli Profilaktycznych!

Wiele powodów do dumy przysporzyli naszej szkole uczniowie klasy VI. Na I Gminny Przegląd Spektakli Profilaktycznych, który odbył się 21 listopada 2017r. w Domu Kultury w Bezledach przygotowali bowiem wspólnymi siłami przedstawienie zatytułowane ,,Ola i dopalacze”. Zawarli w nim problemy swoje i rówieśników: potrzebie akceptacji i przynależności w grupie, odrzuceniu i niezrozumieniu. Uczniowie nie tylko wspólnymi siłami nakreślili problem, ale brali też czynny udział w powstawaniu tekstu. Wysiłki te nie poszły na marne i spektakl, będący efektem wielu godzin prób i ciężkiej pracy został doceniony przez publiczność, zarówno w Bezledach jak i w szkole.

Wszystkim Przyjaciołom i Rodzicom, którzy pomogli nam w organizacji tego przedsięwzięcia serdecznie dziękujemy.

Ewa Hadała

Dodał: Joanna Siwińska       26 listopada 2017r.
Z poezją w cztery oczy!

W ramach promocji czytelnictwa odbyło się w Szkole Podstawowej im. Jana Henryka Dąbrowskiego w Żydowie spotkanie autorskie z pisarzem, muzykiem wywodzącym się z naszego lokalnego środowiska – panem Tomaszem  Matuszewskim. 

W humorystyczny i zarazem edukacyjny sposób przedstawił on swoją twórczość. Przeczytał kilka utworów o różnej tematyce, w których zwrócił uwagę na grę słów i rolę, jaką mogą odgrywać w poezji związki frazeologiczne. Ponadto przypomniał uczniom pojęcie homofonu i zaprezentował, jak może zmienić się sens wypowiedzi, gdy przestawimy w zdaniu wyrazy.  Nie zabrakło podczas spotkania również akcentu muzycznego w postaci  wykonania autorskiej kołysanki, którą przetłumaczono na 8 języków. Widać było zaciekawienie  na twarzach uczestniczących w spotkaniu uczniów. Chętnie też brali udział w rozmowie z twórcą. Zadawali pytania dla niecodziennego gościa. Dla zainteresowanych poezją pan Tomasz zaproponował bliższe zapoznanie się z jego twórczością i zaprosił również do posłuchania jego gry na organach w kościele w Galinach, gdzie obecnie pracuje.

Po części oficjalnej pan Tomasz, jak na znaną osobę przystało, zajął się podpisywaniem swoich książek. Kolejka, jak widać, ustawiła się długa… Na koniec spotkania podziękowano i zaproszono gościa na kolejną wizytę. To było owocne spotkanie i dla uczniów, i dla pana Tomasza.

                                                                           Joanna Borys

 

Dodał: Joanna Siwińska       20 listopada 2017r.
Wizyta w Domu Opieki Społecznej w Szczurkowie!

,,Naród nie jest na dziś ani na jutro. Naród jest, aby był” – ta myśl kard. Stefana Wyszyńskiego przyświecała tegorocznym obchodom Święta Niepodległości w Szkole Podstawowej im. J. H. Dąbrowskiego w Żydowie. Z okazji 99 rocznicy odzyskania niepodległości  uczniowie klas III-VII przygotowali pod kierunkiem p. A. Jodko, p. E. Hadała, E. Kubiszewskiej oraz p. J. Siwińskiej montaż słowno-muzyczny, który został zaprezentowany w Domu Opieki Społecznej w Szczurkowie.  Podczas programu artystycznego dzieci przedstawiły losy Polski, przybliżyły okoliczności utraty niepodległości oraz wydarzenia z okresu zaborów, a następnie odzyskania niepodległości w dniu 11 listopada 1918 roku. Uczniowie pensjonariuszom zaprezentowali piękne wiersze, taniec z flagą oraz pieśni patriotyczne, które zachęciły do wspólnego śpiewania. Występ dzieci wprowadził mieszkańców w stan zadumy i refleksji, dla wielu będąc powodem do wzruszeń. Podziękowaniom i oklaskom nie było końca.

J. Siwińska

 

 

Dodał: Joanna Siwińska       17 listopada 2017r.
Narodowe Święto Niepodległości!

 

Znalezione obrazy dla zapytania odzyskanie niepodległości polska

 

„ Gminne obchody Narodowego Święta Niepodległości”

Rocznica odzyskania przez Polskę niepodległości, a wraz z nią uroczyste świętowanie tego wielkiego wydarzenia, na stałe wpisuje się w kalendarz szkolnych uroczystości  Szkoły Podstawowej im. Jana Henryka Dąbrowskiego w Żydowie. W tym roku szczególnie uroczyście obchodzono kolejną rocznicę w naszej szkole, gdyż  byliśmy gospodarzem gminnych obchodów Narodowego Święta Niepodległości. „Naród nie jest na dziś ani na jutro. Naród jest, aby był.” – te słowa, wypowiedziane przez kardynała Stefana Wyszyńskiego przyświecały tegorocznym obchodom Narodowego Święta Niepodległości w Żydowie. Po dokonaniu w 1795 roku przez Rosję, Prusy i Austrię trzeciego rozbioru Polski, nasza ojczyzna zniknęła z mapy Europy i świata na wiele lat. Dopiero I wojna światowa dała Polsce szansę na walkę o niepodległość. 11 listopada 1918 roku, po 123 latach zaborów, Polska odzyskała niepodległość. Pamiętając te wydarzenia i ich wagę, przygotowano piękny i wzruszający program artystyczny, którego część oficjalna odbyła się w Kościele Parafialnym pod wyzwaniem Najświętszej Marii Panny w Żydowie. Na wstępie, ksiądz proboszcz – Mariusz Grabas – przywitał przybyłych gości. Swoją obecnością zaszczycili nas kapłani z księdzem infułatem Adolfem Setlakiem, Burmistrz Miasta Bartoszyce – pan Piotr Petrykowski, Wójt Gminy Bartoszyce – pani Jadwiga Gut, przedstawiciele służb mundurowych: XX Bartoszyckiej Brygady Zmechanizowanej z kompanią honorową, Straży Granicznej z proporcem, Państwowej Straży Pożarnej, Nadleśnictwa Bartoszyce, przedstawiciele Związku Sybiraków z pocztem sztandarowym, dyrektorowie szkół gminnych wraz z pocztami sztandarowymi, dyrektorowie i kierownicy jednostek organizacyjnych Gminy Bartoszyce, radni Rady Gminy Bartoszyce, pracownicy Urzędu Gminy, sołtysowie, młodzież, parafianie.

Uroczystość rozpoczęła pani Wójt Gminy Bartoszyce. W swoim przemówieniu przybliżyła historię odzyskania przez Polskę niepodległości,  przywitała zgromadzonych oraz wyraziła satysfakcję z kultywowania tradycji obchodzenia uroczyście tak bardzo ważnego w historii Polski święta.

Pamiętając wydarzenia tamtych lat,  uczniowie naszej szkoły, pod opieką pań – Anny Jodko, Ewy Hadała oraz Joanny Siwińskiej,  przygotowali uroczystą akademię, którą przedstawiono tuż po wypowiedzi pani Wójt. Swoim występem porwali serca słuchaczy, a nie jednemu łezka popłynęła z oczu. Przygotowane wiersze przypomniały wielu starszym o latach ich dzieciństwa, pieśni patriotyczne porywały do śpiewu. Starannie skomponowany scenariusz, przygotowana dekoracja i dbałość o stroje młodych aktorów i szkolnego chóru  zwróciły uwagę i wywołały pochlebne komentarze wśród przybyłych. W uszach słuchaczy długo jeszcze rozbrzmiewał polonez odtańczony przez uczniów i uczennice w pięknych strojach z epoki napoleońskiej. Wychowankowie zebrali brawa i słowa uznania. Gdy opadły emocje po akademii, ksiądz proboszcz - Mariusz Grabas zaprosił na Mszę Świętą, którą celebrował wspomniany ksiądz infułat Adolf Setlak. Po uroczystościach w kościele wszyscy udali się do szkoły na ciepły poczęstunek. Przybyłych już w progu przywitali gospodarze: Pani Dyrektor – Beata Szymko, nauczyciele i  pracownicy Szkoły Podstawowej im. J. H. w Żydowie. W miłej atmosferze, przy dźwiękach pieśni patriotycznych świętowano do godzin wieczornych.

                                                                                Joanna Borys

 

 

 

 

 

 

 

 

Dodał: Joanna Siwińska       12 listopada 2017r.
Zaczytani w Chotomskiej!

Każda okazja jest dobra, aby poczytać. Z tego założenia wychodzą uczniowie i nauczyciele Szkoły Podstawowej im. Jana Henryka Dąbrowskiego w Żydowie. Korzystając ze sposobności, że w październiku swoje urodziny obchodziłaby znana polska pisarka dziecięca – Wanda Chotomska, zorganizowano  jej urodziny w naszej szkole.

W lekcji bibliotecznej zorganizowanej przez bibliotekarza, panią Joannę Borys, w ramach akcji „Cała Polska czyta dzieciom” wzięli udział uczniowie klas I – VII, bo przecież znajomość naszych rodzimych poetów i ich twórczości jest niezbędna w każdym wieku. Podopieczni, 8 listopada br.,  zapoznali się
z życiem i dziełami pani Wandy. Obejrzeli prezentację multimedialną uzupełnioną komentarzem nauczyciela. Posłuchali recytacji wierszy tejże
w wykonaniu starszych kolegów i koleżanek. Uczestniczyli również w quizie ze słodkimi nagrodami, dotyczącym prezentowanych treści. Na koniec odbyło się podsumowanie szkolnego etapu konkursu plastycznego, organizowanego przez Oranżerię Kultury w Lidzbarku Warmińskim, na plastyczną interpretację utworu Chotomskiej.

Spotkanie z twórczością Wandy Chotomskiej było jedną z wielu przewidzianych w tym roku lekcji bibliotecznych dotyczących twórczości dziecięcej i młodzieżowej. Czytanie sprzyja wszechstronnemu rozwojowi dzieci, ale to od nas zależy, czy rozwiną w sobie nawyk czytania już od najmłodszych lat. Liczymy, że w ten sposób uczniowie naszej szkoły zaczną częściej sięgać po literaturę w tradycyjnym, książkowym wydaniu, które przecież jest najbardziej przyjemne.

                                                                                                                       Joanna Borys

 

 

Dodał: Joanna Siwińska       12 listopada 2017r.